صباباتری ، مهرام و اینک ثامن

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 27 آبان 1394 10:32 ق.ظ  •   


افشین رضاپور

انحلال مهرام نخستین و آخرین انحلال یک تیم بسکتبال نیست و نخواهد بود و بعد از این همان گونه که در گذشته اتفاق افتاد باز هم شاهد انحلال تیم های ورزشی -نه فقط بسکتبال- خواهیم بود.

با آنکه فعالیت های ورزشی ، قدرت بالایی برای تحت تاثیر قرار دادن اقتصاد دارند اما در کشور ما صنعت ورزش جایگاه خود را پیدا نکرده است بنابراین طبیعی است هر دوره شاهد خروج تیم هایی باشیم که نمی توانند زیر بار مخارج سنگین تیمداری بدون تحلیل هزینه و فایده کمر راست کنند.

در بسکتبال که تعداد خروج تیم ها از چرخه لیگ برتر طی 10 سال گذشته به عدد 20 رسیده است ، تیم هایی مانند ؛ صباباتری و مهرام با عنوان قهرمان ایران و آسیا نتوانستند دوام بیاورند و اگر امروز مدیر عامل باشگاه ثامن مشهد از مخارج سنگین تیمداری گلایه دارد باید به او حق داد.

تیم بسکنبال ثامن به طور خصوصی اداره می شود بنابراین وقتی در ورزش ایران مدلی برای خصوصی سازی نداریم ، صاحبان سرمایه بعد از یک یا دو فصل سرمایه گذاری در ورزش بی انگیزه شده و عرصه را ترک می کنند. حتی فریادهای مدیر ثامن و درخواست کمک وی از شهرداری مشهد یا ارگان های دیگر بی نتیجه است زیرا در وهله نخست این نهادها مسئولیتی در قبال کمک به یک تیم خصوصی ندارند از طرفی دولت تسهیلات و امکاناتی برای بخش خصوصی در نظر نگرفته است.

ناکام ماندن طرح خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس نشان داد در ایران زیرساخت های مناسب برای سرعت بخشیدن به خصوصی سازی باشگاهها وجود ندارد. کاری که در کشورهای مختلف انجام پذیرفته و امروزه با سرعت بخشیدن به روند خصوصی سازی باشگاه ها درآمدهای مختلفی از جمله تلویزیونی ، انتقال بازیکن ، فروش بلیت ، جذب حمایت کنندگان مالی و حضور سرمایه داران بخش خصوصی در راس تیم های ورزشی دنیا را شاهد هستیم.

بخش خصوصی در جاده یکطرفه ورزش ایران فقط از جیب خرج می کند و همچنان از معافیت های مالیاتی و امتیازهای دیگر برای حضور در ورزش بی بهره است تا ثامنی ها در دومین فصل حضور در لیگ برتر بسکتبال از مشکلات مالی بنالند و تهدید به کناره گیری کنند یا امثال  صباباتری و مهرام با عناوین آسیایی در بسکتبال، امروز جایی در ورزش ایران نداشته باشند.           آخرین ویرایش: چهارشنبه 27 آبان 1394 10:38 ق.ظ

برای یاسر ، سعیده فتحی و دیگران / بسکتبال سیخی چند ؟

نویسنده : basketball basketball شنبه 23 آبان 1394 01:21 ب.ظ  •   


افشین رضاپور – یاسر سماواتی را زیاد ندیده ام و خوب نمی شناسمش اما در دفعات دیدارمان به عنوان خبرنگار بسکتبال احساس او قشنگ بود . یک بار از ابوالفضل سیدی بازیکن دانشگاه آزاد نوشت و یک بار درباره اش از من پرسید.  سعیده فتحی را اما خاطره اش در ذهنم مانده است . قرار ملاقات رو بروی بیمارستان چمران برای رفتن به روزنامه 90 تا سعیده به عنوان خبرنگار بسکتبال معرفی شود. سیزده سال گذشت و اینک سعیده خبرنگار بسکتبال است. اما یاسر و سعیده در هفته ای که گذشت دو روز متفاوت را در روزهای خبرنگاری خود سپری کردند.

دو روز دو خبرنگار یکی در تالار بسکتبال و آن دیگری در راهروهای دادسری فرهنگ و رسانه. ما را چه شده است ؟ بسکتبال ... شنود ... دادسرا .... از هر طرف موج بدبینی و توهم با چاشنی رفاقت های ظاهری که اوج آن شاید برسد به پیام های سطحی نگر چند بار تکرار شده 17 مرداد هر سال ؛ روز خبرنگار مبارک!

یک روز یک بهانه است تا به ما یادآوری کند خبرنگار همان کسی است که از ما پیش مردم و برای مردم می نویسد تا چشم و زبان گویای ما باشد ؛ "ما"یی که بارها از بی عدالتی نالیده ایم اما خبرنگار پیش صاحبان منافع بسکتبال از حق مان دفاع کرده است. چگونه است وقتی پای باخت به میان می آید خبرنگار و مبارک باد روزش تبدیل می شود به " شنود" در اندازه موساد؟ یا آن دیگری برای نوشتن از مسافرت رییس بسکتبال به آمریکا باید پایش به دادسرای رسانه باز شود ؟ اینجا بسکتبال است یا سرویس های جاسوسی و اطلاعاتی با فضای وهم آلودی که آدم ها در آن  ناتوان از نشستن دور یک میز و گفت و گو کردن با هم ، یکدیگر را مدام با چوب بی اعتمادی می رانند؟

می خوانیم؛ در نظام نوین جهانی‏، ما در حال عبور از عصر "اطلاعات و رسانه ها" به سوی عصر "فرا اطلاعات" هستیم، اما توی گوش سالم مان یک نفر زمزمه می کند ؛ "به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خود را". عصر "فرا اطلاعات " سیخی چند وقتی اتهام  شنود و خیانت ، وصله خبرنگار آن هم از جماعت بسکتبال می شود؟

وقتی "بردن" برای زنده ماندن است و بقا از بالا تا پایین این بسکتبال با چرتکه محاسبه می شود ، خبرنگاران هم به جای دیده شدن در نوشته های شان در گوشه و کنار  تالارهای شهر در لباس بیگانگان و عناصر پنهان فرستاده شده از تیم های رقیب دیده می شوند که کارشان می شود شنود و تخریب!  

کجایی بسکتبال که روزی روزگاری تو را داشتیم بدون اتهام شنود و بدون دادسرای فرهنگ و رسانه ! آی بسکتبال کجایی که بردن و باختن تو با هم لذت داشت!

برای خبرنگار "برد و باخت" تیم ها یعنی نتیجه ای که بیرون  دم در تالارهای شهر می گذارد تا هفته بعد ، اما انگار برای خیلی ها "بردن" یعنی اعتبار یعنی هویت و کرامت انسانی یعنی روز خبرنگار مبارک و اگر نبود و نشد یعنی پشت گاری فرستادن خبرنگار. یعنی چوب حراج زدن به همه آنچه تاکنون در این سو و آن سوی تالارهای شهر دوید و دید و نوشت . یعنی چرتکه انداختن . یعنی بسکتبال سیخی چند؟

مزه این ورزش به سیخ کشیده شده چقدر خوش طعم است که خبرنگار را هم در آتش هیزم خود می سوزاند . آیا ارزش  بردن و ماندن در بسکتبال  به سوزاندن دیگران است؟  

...عابرین ای عابرین / بگذرید از راه من بی هیچ گونه فکر/ دشمن می رسد می کوبدم بر در/ خواهدم پرسید نام و هر نشان دیگر/ وای بر من/ به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خود را/ تا کشم از سینه ی پر درد خود بیرون/ تیرهای زهر را دلخون/ وای بر من... (نیما ) آخرین ویرایش: شنبه 23 آبان 1394 01:27 ب.ظ

حرف های وزیر در جمع پیشکسوتان ورزش و یک تناقض

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 19 آبان 1394 02:10 ب.ظ  •   

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان،دکتر محمود گودرزی که در جمع پیشکسوتان ورزشی  سخن می گفت از شرکت در این جمع اظهار خرسندی کرد و افزود: بسیار خوشحالم در جمع بزرگانی هستم که یک روز آرزو داشتم در کنارشان عکس یادگاری بگیرم. دکتر گودرزی  بخشی دیگر از حرف های خود یادآور شد :من اعتقاد دارم جای محمدرضا طالقانی در ورزش ایران خالی است یا عده ای تلاش می کردند محمود مشحون را از بسکتبال دور کنند که خوشبختانه اقای مشحون را حفظ کردیم با این حال  من بر یک نکته نیز بسیار تاکید دارم و آنهم رای و نظر اعضای مجمع است حتی اگر به نظر درست نیاید ،اما برای نظر جمع احترام قایلیم و به خودم اجازه نمی دهم در صندوق رای دست ببرم ...

فرهیختگان بسکتبال - آقای گودرزی چطور به این نتیجه رسیده اند یک عده می خواستند مشحون را از بسکتبال دور کنند ؟ اگر نظر ایشان درباره بحث انتخابات است که باید گفت در فضای انتخابات فعالیت های مرسوم انتخاباتی نامزدها صورت می گیرد که به معنای دور کردن افراد تلقی نمی شود. مشحون به عنوان یک پیشکسوت بسکتبال قابل احترام است و حرفی نیست اما چرا وزیر محترم در جمع پیشکسوتان حرف های مدیریتی را به میان کشید ؟ اینجا یک  تناقض بین "حفظ کردن مشحون" و "دست نبردن در صندوق انتخابات" وجود دارد که امیدوارم وزیر فرهیخته ورزش به این موارد توجه داشته باشند.آخرین ویرایش: سه شنبه 19 آبان 1394 02:14 ب.ظ

پرسش های بی پاسخ بعد از سفر مشحون / آیا رییس فدراسیون بسکتبال زیر پرچم آمریکا سوگند خورده است؟

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 19 آبان 1394 09:49 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - ناکامی تیم ملی بسکتبال در رقابت های بسکتبال جام ملت های آسیا با مسافرت نابهنگام محمود مشحون به آمریکا ، پرسش و ابهام هایی را بوجود آورد که با گذشت یک ماه و اندی از این رقابت ها همچنان بدون پاسخ مانده است. مشحون که بیماری خود را بهانه مسافرتش از چانگشا چین محل برگزاری رقابت ها به دالاس آمریکا اعلام کرده است درباره شایعاتی که بعد از ترک اردوی تیم ملی و رفتن به آمریکا به منظور شرکت در مهمانی که گفته می شود عروسی نوه اش بوده است ، توضیحی نداده است.با این وجود بعد از ناکامی تیم ملی بسکتبال در رقابت های جام ملت های آسیا پرسش های زیر هنوز برای اهالی بسکتبال بدون پاسخ مانده که شخص رییس فدراسیون باید درباره ابهام های بوجود آمده یک سفر نابهنگام شفاف سازی کند:
1) جمعه دوم اکتبر (10 مهر امسال) رستوران ایرانی کسری در دالاس آمریکا پذیرای مهمانان چه کسی بوده است؟
2) محمود مشحون روزهای سوم و چهارم اکتبر (شنبه و یکشنبه 11 و 12 مهر ) کجا بود ؟ بیمارستان ؟ مدارک مربوط به بستری شدن وی در این روزها چرا نباید ارایه شود تا از بروز برخی شایعات جلوگیری کند؟
3)آیا مشحون هفتم اکتبر (چهارشنبه 15 مهر)  بلیت بازگشت به تهران داشت اگر چنین بود چرا یک هفته بعد اعلام شد که مشحون وارد ایران شده است؟
4)بلیت رفت به چین و از آنجا به ایالات متحده که سفر شخصی بشمار می رود چگونه و از چه محلی دریافت شد؟ آیا مشحون شخصا به تهیه بلیت شخصی خود به آمریکا اقدام کرده بود؟ به عبارت ساده تر پول مخارج این سفر از جیب شخص مشحون بوده یا قاطی سفر تیم ملی شده است ؟ 
قطعا مدارک و مستندات محمود مشحون می تواند ابهام هایی که از یک سفر نابهنگام به آمریکا بوجود آمده را برطرف کند. حتی جریان دوتابعیتی بودن روسای فدراسیون ها که سازمان بازرسی کل کشور روی آن انگشت گذاشته است باید در همین اثنا مشخص شود که آیا مشحون زیر پرچم آمریکا سوگند خورده و یک شهروند آمریکایی است یا گرین کارت دارد  که براحتی از چین سوار هواپیما می شود و بیست ساعته به دالاس در آمریکا می رسد یا طرح این موضوعات هم از اساس غلط است ؟ 
با ارایه این مدارک، به افرادی که دوره طرح کاد خود را در وکالت با شکایت از رسانه ها می گذرانند ، نیازی نیست.     


آخرین ویرایش: سه شنبه 19 آبان 1394 10:34 ق.ظ

یک مصاحبه با چند حاشیه و تذکر به موقع

نویسنده : basketball basketball یکشنبه 17 آبان 1394 03:13 ب.ظ  •   

در ذیل مصاحبه محمود مشحون و بر روی صفحه ورزش 3 ، "مهرداد" این طور نوشته است:

با تشکر از شما به دلیل ترتیب دادن این مصاحبه ولی ما اگر فیل جکسون را هم به ایران بیاوریم او نمی تواند کاری کند !

چرا ؟

 چون یک مکانیک خوب ابزار کار می خواهد !

" او " نوشته است :

۱- ما سالن برای تمرین و پرورش کم داریم ! و حتی یک سالن ملی آبرومند هم نداریم ! در حالی که مثلا چین یا حتی همین کشورهای عربی که بسکتبالی ضعیف دارند سالن هایی با استاندارد جهانی دارند آنهم نه یکی دو تا . به عنوان گزارشگر می توانید تحقیق کنید.

 

۲- مربی با دانش و فارغ از زد و بند کم داریم که بازیکن بسازد !

 اکثرا منتظر بازیکن آماده اند!

 

۳- لیگ ما جذب کننده و نگهدارنده سرمایه گذار نیست در نتیجه خوب می بینید که در مدت کوتاهی تیمها از بین می روند. به طور مثال از صبا باطری و صنام گرفته تا مهرام !

 

۴- عدم برگزاری مسابقات رسمی در خاک کشورمان ! چرا ما توانش را نداریم ؟ کشوری که دارای ذخایر عظیم طبیعی است . اگر مشکلی هست باید رایزنی شود در جهت سر افرازی کشور نه سر افکندگی و گوشه گیری !

 

۵- نداشتن لیگی منظم و با برنامه با بهره گیری از بازیکنان خوب خارجی که باعث پیشرفت شوند.

 

۶- برگزاری لیگ با تعداد شرکت کننده کم ! در حالی که اکثر کشورها لیگی ۱۲ تیمی دارند.

 

۷- روند کند بازیکن سازی و استعداد یابی ! طبق فرموده آقای مشحون تقریبا ۱۴ سال است که ۳ یا ۴ بازیکن تیم جایگزینی ندارند مگر می شود ؟

در ۸ سال آن اگر ما بازیکنی از صفر تربیت می کردیم الان باید به سطح ملی می رسیده !

پس در آن بخش همت جدی لازم است نه فقط شفاهی !

 

۸- استفاده از عناصر موثر مثلا چرا بازیکنی مثل ارسلان یا بهترین شوت ۳ امتیازی زن لیگ دعوت نمی شوند؟ و اگر مشکلی در بین هست چرا فدراسیون نمی خواهد آن را حل کند و به این ماجراها عاقبتی خوش ببخشد؟ (گذشت از بزرگان است.)

 

۹- عدم توجه به دیدگاههای مخالف کسانی که صاحب منصب و روش هستند و کارنامه ای قابل توجه در بسکتبال ما دارند.

 

۱۰- بعد از ۷ مربی هنوز فدراسیون یک فریم ورک انتخاب مربی ندارد و به نظر می رسد هدف اصلی جای خود را به این داده که چه کسی پول کمتر می خواهد یا از ما تعریف می کند ! ولی اینکه اصلا ما مربی را به چه منظور می خواهیم و باید در این راستا چطور او را به چالش بکشیم دیگر توجهی نمی شود .

خیلی تعجب کردم از طریقه طرز فکری که در فدراسیون بسکتبال حاکم است هنوز به شیوه چرتکه ای اداره می شود.

 آخرین ویرایش: یکشنبه 17 آبان 1394 03:14 ب.ظ

پترو بر تخت روان

نویسنده : basketball basketball شنبه 16 آبان 1394 10:48 ق.ظ  •   


افشین رضاپور - در لیگ بی فروغ و بازی هایی که هنوز نمی توان از تیم های بالای جدول و پایین جدول نوشت تک بازی هایی در هر هفته از رقابت های لیگ برتر بسکتبال بهانه ای می شود برای هواداران بسکتبال تا در برهوت بازی های خوب لیگ برتر ، تک بازی های خوب را به تماشا بنشینند.

این هفته یکی از بازی های خوب بین تیم های نفت آبادان با پتروشیمی بندرامام برگزار می شود. دو تیم خوب خوزستانی که گرمای بازی های هفته را به دیدار روز دوشنبه منتقل می کنند.نفت آبادان و پتروشیمی بندرامام هر دو به نسبت قبل تغییراتی در این فصل دارند. هر دو تیم بازی های نخست خود را در لیگ برتر واگذار کردند که درباره پتروشیمی بندرامام و باختش به ثامن با وجود برتری های تیم مشهدی در آن دیدار باید گفت غفلت تیم جنوبی هم کار دست بازیکنان مهران شاهین طبع داد.

پتروشیمی بندرامام هفته های بعد بهتر شد آنجا که ادگار سوسا بهترین خرید خارجی در بین تیم های دیگر لیگ برتری را به خدمت دارد و این بازیکن تا می تواند گل می زند و تاثیر بازی خوبش را روی نفرات تیم می گذارد.

سوسا از آن دسته بازیکنانی است که بسکتبال ایران در غیاب ستاره هایش به آن نیاز دارد.متاسفانه لیگ برتر بسکتبال سال هاست از وجود بازیکنان ستاره داخلی و خارجی خالی شده و برای بازگرداندن هیجان توام با کیفیت به این لیگ باید بازیکنانی مانند ادگار سوسا بیایند.

بازیکن خارجی پتروشیمی بندرامام به نسبت خیلی از بازیکنان خارجی در چند سال گذشته بهتر است . پرتاب کننده سه امتیازی ، داشتن سرعت فردی و انتقال توپ برای افزایش سرعت بازی از ویژگی های این بازیکن است که در لیگ ایران مانند او را کمتر در این سال ها مشاهده کرده ایم.

سوسا بازیکن نفوذ کننده است که این خصوصیت را به خاطر تکنیک فردی خود دارد . حرکات بدنی برای فریب حریف مستقیم و قدرت انفجاری این بازیکن همراه با دریبل کم ، الگوی موفقی برای بازیکنانی است که با حمل توپ بی ثمر خود در جریان بازی ، باعث کند شدن روند تیمی و سرعت بازی می شوند.

او با این نوع بازی روی نفرات کنار دستی تاثیر می گذارد و هر چقدر زمان بازی ها رو به جلو برود ، میزان مشارکت تیمی با کارگردانی ادگار سوسا بیشتر می شود.در بازی با شیمیدرتهران و شهرداری گرگان جوانانی مانند بهنام یخچالی که دوره افت خودش را بعد از بازی های تیم ملی در جام ملت ها پشت سر گذاشت ، روی حرکات سوسا آزادنه تر عمل کرد و انتخاب های مناسبی در زمان حمله داشت. بازیکنان دیگر پتروشیمی بندرامام نیز هر کدام بنا بر نقش های بازی، وظایف خود را پیش بردند اگر چه با گذشت سه مسابقه در کمتر از 10 روز هنوز نمی توان از هماهنگی کامل تیمی که پیش فصل خوبی نداشته و تمریناتش منظم نبوده است ، نوشت اما پتروشیمی بندرامام بازی به بازی سوار بر تخت روان حرکت می کند و نشانی از جاه طلبی ها و اصرارهای بی مورد و لجوجانه برخی بازیکنان دیده نمی شود که این خود عامل مهم پبشروی تیمی است که عناصر آن با رابطه معناداری کنار یکدیگر چیده شده اند.

این هفته بازی نفت آبادان با پتروشیمی بندرامام قشنگ می شود زیرا نفت با خصوصیات تکنیکی بازیکنانش و پیروزی روحیه بخش در اراک ، آنسوی شهرک اندیشه هوادارانی دارد دو آتیشه با کری هایی که بین خانواده بزرگ نفتی متداول است.        آخرین ویرایش: شنبه 16 آبان 1394 10:53 ق.ظ

ساختارسازی مشحون چند شبه است ؟ / خوش استقبال و بد بدرقه ترین رییس فدراسیون

نویسنده : basketball basketball پنجشنبه 14 آبان 1394 11:29 ق.ظ  •   

افشین رضاپور / درک بائرمن سرمربی تیم ملی بسکتبال باقی ماند. او هفتمین سرمربی تیم ملی بسکتبال در دوره ریاست 14 ساله محمود مشحون است.فدراسیونی که می توان گفت به طور میانگین هر دو سال یک بار سرمربی تیم ملی را تغییر داده است و هر دوره با مربیان تازه وارد به شیوه قبلی برخورد کرده است. ستایش یکسویه از مربیانی که می آیند و اتهام زدن در موقع رفتن از بسکتبال ایران به همین مربیان ، شیوه رفتاری محمود مشحون است که برای آنهایی که رییس فدراسیون بسکتبال را خوب می شناسند این گونه رفتار عادی شده است.   

 مشحون که خرداد ماه امسال از طرف مجمع برای دوره چهار ساله چهارم انتخاب شد شعارش را در بکارگیری از مربیانی ایرانی در تیم ملی بسکتبال بنا نهاد . کاری که در 13 سال گذشته با حضور او در راس فدراسیون هرگز اتفاق نیفتاده بود.

 موضوع استفاده از مربیان ایرانی نخستین بار در خرداد 1392 مطرح شد.زمانی که مهران شاهین طبع به عنوان یکی از منتقدان سرسخت مشحون با نظر مهمد بچیروویچ سرمربی وقت تیم ملی و وساطت اطرافیان به تیم ملی آمد. مشحون همان روزها در پاسخ به این پرسش که شاهین‌طبع جانشین بچیروویچ، خواهد بود یا خیر، گفت: نظر ما این است و اصلا او برای همین منظور آمده است. حضور او می‌تواند به بسکتبال ایران کمک کند، چون مربی با دانشی است. این مربی علاقه زیادی دارد که به تیم ملی کمک کند و توانایی‌اش را هم دارد.

 مشحون در پاسخ به این پرسش که بچیروویچ گفته است شاهین‌طبع بهترین مربی ایران است، آیا نظر شما هم همین است، یا خیر، گفت: از نظر ما هم واقعاً بهترین است. البته شاید در گذشته اختلاف نظرهایی داشتیم، اما انسان‌ها جایزالخطا هستند. مهم این است که این اشتباهات عمدی نباشد.


مشحون بعد از انتخابات خرداد امسال نیز دوباره موضوع استفاده از مربی ایرانی را پیش کشید . او گفته بود : من قصد به خدمت گرفتن مربی خارجی ندارم و اگر وزارت ورزش صلاح بداند از یک مربی ایرانی در راس تیم ملی استفاده خواهیم کرد.

 این اظهارات مشحون در روزهای بعد با نزدیک شدن به زمان رقابت های قهرمانی آسیا رنگ باخت و او با انتخاب درک بائرمن دوباره بسوی مربیان خارجی رفت. ناکامی تیم ملی بسکتبال در گرفتن سهیمه المپیک از رقابت های چین ، علامت سئوال بزرگی برای ادامه همکاری فدراسیون مشحون با بائرمن به جا گذاشت اما بعد از بازی ها موضع فدراسیون در قبال بائرمن تغییر نکرد. او بدون اشاره به مواضع قبلی خود درباره حضور مربی ایرانی در راس تیم ملی ، این بار یکطرفه از بائرمن و مربیگری این مربی آلمانی در تیم ملی آن هم به مدت چهار سال حمایت کرد.

مربیان خارجی، دردانه های مشحون 

ورود مربیان خارجی به بسکتبال ایران با ادبیات مشابهی از سوی رییس فدراسیون همراه بوده و مشحون طی این سال ها حرف تازه ای برای هواداران این ورزش جهت معرفی مربیان خارجی نداشته است.

او خرداد سال 91 زمانی که بچیروویچ تمرینات تیم ملی بسکتبال را آغاز کرده بود به خبرگزاری فارس، درباره آغاز اردوی  تیم ملی بزرگسالان برای حضور در غرب آسیا گفت: "باید بگویم که نحوه تمرینات، برخورد و برنامه بچیروویچ به طور کلی با سرمربیان گذشته تفاوت دارد. نظم و انضباط در تمرینات او حرف اول را می‌زند و با هیچ کس حتی خود من شوخی ندارد. تاکنون مربیان زیادی هدایت تیم ملی را از بوسنیاک، ترومن و اونیکا تا ماتیچ بر عهده داشته‌اند، اما هیچ کدام نظم انضباط و برنامه‌های تاکتیکی بچیروویچ را نداشتند. بازیکنان هم وقتی رفتار و برخورد او را می‌بینند انگیزه بسیار بالایی پیدا می‌کنند تا در تمرینات تلاش زیادی را انجام دهند".

 با سپری شدن سه سال از همان گفته های قبلی مشحون ، وی به پرسش خبرنگار خبرگزاری برنا درباره درک بائرمن سرمربی کنونی تیم ملی این گونه پاسخ داد:" آقای بائرمن تفاوت فاحشی با آن ها (مربیان خارجی قبلی تیم ملی ) دارد. ایشان چه از لحاظ دیسیپلین، چه از لحاظ تکنیکی و تاکتیکی و چه از لحاظ روانشناسی در درجه بالایی قرار دارد و انسان کاملی به حساب می آید. مهمترین خصیصه آقای بائرمن این است که همه بازیکنان را به یک چشم می بیند. از طرفی فدراسیون بسکتبال هم سعی کرده کوچکترین کمبودی برای او باقی نگذارد و همه چیز را مهیا کند و خدا را شکر تاکنون همه چیز خوب پیش رفته است".

 مشحون شهریور 1388 نیز همزمان با روزهای تمدید قرارداد با واسلین ماتیچ سرمربی اسبق تیم ملی بسکتبال گفته بود: "بازیکنان تیم ملی ایران علاقه خاصی به سرمربی خود دارند و فدراسیون بسکتبال نیز به دنبال تمدید قرارداد این مربی است. ماتیچ به فرهنگ ما نزدیک است و داشتن یک مربی با این مشخصات می‌تواند بیش از پیش به بسکتبال ایران کمک کند... شرایط حفظ قهرمانی بسیار دشوار است که خوشبختانه این مربی(ماتیچ) توانست ایران را قهرمان آسیا و به جام جهانی برود و در بازی‌های آسیایی گوانگجو نیز با نصف ترکیبش سوم شود".

 نحوه قرارداد مربیان خارجی نیز در فدراسیون مشحون یک روال مشخص و تکراری دارد که در این سال ها بارها اتفاق افتاده است.

 مشحون درباره ماتیچ گفته بود : "قرار بود ما قرارداد واسلین ماتیچ را برای مدت 14 ماه تمدید كنیم كه وی با این موضوع مخالفت كرد و از آنجا كه وی علاقه به همكاری با تیم ایران دارد خواستار تمدید آن به مدت 2 سال شد كه ما نیز با این موضوع موافقت كردیم".

مشحون درباره نحوه و زمان بستن قرارداد بائرمن نیز بعد از گذشت حدود هفت سال از قرارداد ماتیچ گفت :" ابتدا پیشنهاد قرارداد دوساله مطرح شد اما با ادامه مذاکرات تصمیم گرفتیم او(بائرمن ) زمان بیشتری در اختیار داشته باشد چرا که تغییر ساختار زمان‌بر است و در کوتاه مدت نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. بر همین اساس قرارداد چهار ساله امضا شد.

 این هم از نکات جالب فدراسیون مشحون است که در هنگام نشست با سرمربی به فکر ساختارسازی و تمدید زمان قرارداد از دو سال به چهار سال می افتد آن هم به فاصله پنچ ماه که محمود مشحون قصد داشت در آغاز دوره چهارم ریاستش در فدراسیون از مربی ایرانی استفاده کند!

 بی ارزش بودن مسائل مالی !

مشحون درباره بدهی فدراسیون به بائرمن هم گفت و اینکه بائرمن به قدری بسکتبال ایران را دوست دارد که اصلا صحبتی درباره طلبش نمی کند. درست مانند بهمن 1390 که این حرف ها را درباره بچیروویچ زده بود:" قرارداد مالی بچیروویچ هنوز امضا نشده ... ما قرارداد قطعی را با این مربی امضا کرده ایم، اما هنوز درباره مبلغ قرارداد به توافق نهایی نرسیده ایم". همان زمان وقتی خبرنگار از مشحون می پرسد :مگر می شود با یک مربی قرارداد بست، بدون اینکه در مورد مبلغ به توافق رسیده باشید؟ او در پاسخ می گوید : چرا نمی شود؟ من خودم با آقای بچیروویچ به کمیته ملی المپیک رفتم و قرارداد نهایی را همان جا امضا کردیم. قرار است وقتی ایشان به ایران برگشت در مورد رقم قرارداد هم توافق کنیم".

پایان غم انگیز با اتهام زنی 

 قصه مربیان خارجی بسکتبال در هنگام پایان کار در بسکتبال ایران هم شنیدنی است. محمود مشحون بعد از حمایت های یک جانبه از این مربیان در زمان ورود و کار در بسکتبال ایران ، در پایان به یک باره اتهام هایی را به آنها وارد می کند که از این بایت خوش استقبال و بدبدرقه ترین رییس فدراسیون ایران بشمار می آید.

 او در پایان  جام ملت‌های آسیا در سال 2011  که تیم ملی با ماتیچ نتیجه نگرفته بود گفت : واقعا تیم خوبی داشتیم و حق مسلم ما قهرمانی بود اما مافیای بسکتبال آسیا باعث شد تا ما نتوانیم به قهرمانی برسیم.در مسابقات قهرمانی آسیا ماتیچ سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران، به عمد علیه تیم ملی کار کرد تا تیم نتیجه نگیرد.

 مشحون 29 بهمن 1391 نیز در گفت و گو با ایسنا از تبحرش در "رد کردن " مربیان خارجی صحبت کرد و گفته بود : "تصور نمی‌کردم (فدراسیون جهانی و مافیای ماتیچ )چنین بلایی سر ما بیاورند. سر ما را بریدند. ترومن را چطور رد کردم؟ آب از آب تکان نخورد. هنوز که هنوز است می‌گوید این تیم من است. مثبت حرکت نمی‌کند اما منفی هم نیست".


ولایمیر بوسنیاک همان کسی که تیم بسکتبال امید ایران را در تهران قهرمان آسیا کرده بود  با سلام و صلوات وارد بسکتبال ایران شد اما رفتن این مربی یک  تراژدی بود.

بامداد یک روز چهارشنبه در حالی که همه اعضای تیم ملی خود را آماده بازگشت از اردوی ترکیه به کشور می کردند از سرمربی صرب تیم ملی خبری نبود. وی سه یادداشت برای مسئولان تیم نوشت که یکی از آنها معرفی دوازده بازیکن تیم ملی بود. در یادداشت های دیگر توضیحاتی از چگونگی بازی های تیم ملی در قطر به مدیر تیم های ملی داده شد.

ولادیمیر بوسنیاک نزدیک به دو سال هدایت تیم ملی بسکتبال را بر عهده داشت. وی در سفر تدارکاتی تیم ملی به ترکیه از طریق صربستان و مونته نگرو به استانبول رفت.تیم ملی بسکتبال در غیاب این مربی صرب با محمد مهدی ایزد پناه و مهران حاتمی در رقابتهای 2005 ملت های آسیا شرکت کرد.

محمود مشحون در همان روزها گفت: ولادیمیر بوسنیاك سرمربی اهل صربستان و مونته نگرو تیم ملی بسكتبال در حساس‌ترین زمان، این تیم را ترك و ضربه سختی به بسكتبال ایران واردکرد. این مربی درحالی تیم ملی را رها كرد كه تا پایان قراردادش چند ماهی باقی مانده بود. بوسنیاك علاوه بر دریافت حقوق خود تا پایان قراردادش مبلغ ‪ پنج هزار دلار نیز بیشتر از فدراسیون گرفته بود و بی‌خبر و بدون هماهنگی با مسوولان فدراسیون از تركیه به كشورش بازگشت.

 مشحون بعد از آن تعاریف ستایش آمیز در زمان بستن قرارداد با مربیان صرب این را هم گفت که دیگر هرگز به سراغ مربیان صرب نمی رود.

چگونه به بائرمن اعتماد کنیم؟

بعد از اتفاقاتی که از آن ها نوشتیم دوباره این پرسش مطرح می شود سرنوشت بائرمن در فدراسیون مشحون چگونه است ؟ فدراسیونی که مسئولیت ناکامی های بسکتبال را بر عهده نمی گیرد و هر دوره توپ را به زمین مربیانی انداخته که خود زمانی طرفدار سینه چاک آنها بوده است.

مشحون مانند امروز که مسئولیت تیم های پایه ای و یه اصطلاح ساختارسازی بسکتبال را به بائرمن به مدت چهار سال محول کرده است ، این قبیل مسئولیت ها را در قرارداد مربیان خارجی قبلی هم گنجانده بود با این تفاوت که پشت ویترین قهرمانی های آن روزهای بسکتبال هنوز نشانه های حیات بسکتبال دیده می شد اما امروز بسکتبال در بسیاری از سطوح حیات ندارد.

اکنون چگونه باید کلی گویی ها در زمینه ساختارسازی بسکتبال را باور کرد وقتی همین سیستم 14 سال در بسکتبال حاکم بوده اما امروز می خواهد دوباره از نقطه صفر شروع کند؟ 

 

.

 

 آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 آبان 1394 12:05 ب.ظ

نسخه شفابخش بائرمن برای بسکتبال ایران 4 ساله شد

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 13 آبان 1394 03:47 ب.ظ  •   

درک بائرمن ماند تا نسخه ای شفابخش برای بسکتبال بیمار ایران تجویز کند.

امروز در نشستی که بین مسئولان فدراسیون  با درک بائرمن سرمربی تیم ملی بسکتبال برگزار شد ، طرفین برای مدت چهار سال توافق کردند تا درک بائرمن هدایت تیم ملی بسکتبال را بر عهده داشته باشد. علاوه بر تیم ملی ، فدراسیون بسکتبال کنترل و ارزیابی کار تیم های پایه ای خود را به این مربی آلمانی واگذار کرد.

محمود مشحون رییس فدراسیون بعد از امضای قرارداد بائرمن در اظهار نظری شبیه به همان گفت و گوهای بعد از قرارداد با مربیان قبلی گفت :  تغییر ساختاری در تیم ملی نیازمند برنامه بلندمدت است. بازیکن 15 ساله‌ای که امروز وارد ترکیب تیم ملی می‌شود، چهار سال دیگر می‌تواند یک مهره اثرگذار باشد اما در جریان برنامه کوتاه مدت این مهم حاصل نمی شود. بر همین اساس تصمیم بر این شد قرارداد بائرمن به جای یک یا دو سال، برای مدت زمان چهار سال تمدید شود.

بائرمن هفتمین سرمربی تیم ملی در زمان 13 سال ریاست مشحون در بسکتبال است که وی با تاکید بر اینکه صعود به المپیک یا هر نتیجه‌گیری دیگری جزو اولویت‌های تعریف شده در تمدید قرارداد با بائرمن نیست، گفت: گلخانه‌ای عمل کردن، هدف سرمربی تیم ملی نیست. او می‌خواهد بسکتبال را از پایه تغییر دهد و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که در سریع ترین زمان ممکن به اهداف بزرگ دست یابیم . از جمله نتیجه‌گیری در مسابقه های مختلف.

درک بائرمن با وجود داشتن ایجنت های قوی که توانستند خبر قرارداد مربی آلمانی را در باشگاههای روسیه و در سطح بسکتبال اروپا منتشر کنند ، مسئولان ایرانی طرف مذاکره خود را به تکاپو انداخت تا در چند روز گذشته شرایط را برای ابقای مربی آلمانی فراهم کنند.

بائرمن درباره صحبت هایی که با باشگاه روسی مطرح بود گفت : ما هیچ وقت قرارداد نبستیم که اگر اینطور بود اکنون ایران نبودم. آنها صحبتی کردند اما هیچ وقت قراردادی امضاء نشد.

بائرمن نیز بعد از توافق با فدراسیون مشحون از تغییرات ساختاری در بسکتبال ایران گفت: احترام زیادی برای مربیان ایرانی قائل هستم. وظیفه سرمربی تیم ملی این است که به مربیان آموزش دهد که چگونه بازیکنان را آماده کنند. بخش دوم صحبت من این است که اعتقاد دارم مربیان حاضر در کشور در تمام سطوح نقش اساسی در پیشرفت بسکتبال دارند. در اروپا کشورهایی مانند لیتوانی، صربستان و اسپانیا بهترین مربیان را درون کشور خود دارند و در آلمان نیز ورزش فوتبال اینطور است. یکی از مسئولیت‌های من این است دانشم را به مربیان علاقه‌مند منتقل کنم و به همین منظور کلینیک‌های مختلفی خواهیم داشت به خصوص برای مربیان پایه. 

امروز درباره  حضور بائرمن در تیم شیمیدر تهران هم صحبت شد . گویا  مدیر عامل این باشگاه  تمایل به استخدام یک مربی خارجی داشت و قرار بود  اگر فدراسیون با این سرمربی به توافق نرسد او به عنوان سرمربی با تیم شیمیدر همکاری کند.آخرین ویرایش: چهارشنبه 13 آبان 1394 03:58 ب.ظ

لیگ متوسط ها؛ امید به تغییرات بین المللی در بسکتبال

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 13 آبان 1394 11:09 ق.ظ  •   

یک هفته و سومین بازی تیم ها در لیگ برتر بسکتبال . لیگ برتر بسکتبال در فصل جدید فردا با سومین بازی تیم ها در یک هفته به پایان می رسد.

 شتاب برگزاری لیگ برتر بیشتر بخاطر تیم ملی و بازی های گزینشی المپیک است که تیرماه آینده برگزار می شود در این میان با گذشت دو بازی از نیم فصل اول لیگ ، تیم های متوسط و زیر متوسط بسکتبال باشگاهی ایران چنگی به دل نزدند. روند افت فنی تیم های بسکتبال ایران بعد از مشکلات مالی که سر راه بسیاری از تیم ها بوجود آمد آغاز شد. نمونه جدید مشکلات تیم های لیگ برتر با کناره گیری مهرام بسکتبال ایران را به چالش کشید. از طرفی این نکته را یادآور شد بسکتبال جایی امن برای سرمایه داران نیست و بیم جدایی تیم های متمول از لیگ برتر می رود.اگر چه کناره گیری بیشتر تیم ها را باید از نقطه نظرهای کلان بویژه در مسائل اقتصادی بررسی کرد اما برنامه ریزی های نامناسب چند سال اخیر نیز تیم ها را برای ادامه فعالیت در بسکتبال ناامید کرد.

مصائب بخش خصوصی

فعالیت های ورزشی بخش خصوصی باید توام با سوددهی باشد . در ورزش ایران که فعالیت های ورزشی بخش خصوصی تعریفی ندارد ، ایجاد انگیزه های معنوی و مالی برای ورود این بخش به ورزش کار دشواری است.

در بسیاری از کشورها دولت با حمایت های بلند مدت خود از بخش خصوصی باشگاههای ورزشی را به سمت درآمدزایی سوق داده است. به طور مثال در کشور ترکیه باشگاهها با وام های بلندمدت کم بهره زیرساخت های خود را توسعه دادند به طوری که لیگ ترکیه کیفیت مناسبی دارد و تیم های این کشور در بسکتبال اروپا ، از مطرح ترین تیم ها بشمار می آیند.

در آلمان 36 تیم باشگاهی در بوندس لیگای یک و دو اداره می شوند که سال ها پیش دولت در واگذاری امکانات به آنها کمک کرده است و اینک باشگاهها روی پای خود ایستاده اند.این تیم ها علاوه بر بسکتبال ، با توسعه زیرساخت های ورزش همگانی بودجه مناسبی از محل ورزش عمومی به ورزش حرفه ای تزریق می کنند مانند ؛ احداث استخر ، سالن های بدنسازی و مراکز درمانی ورزش که در اختیار عموم مردم قرار می دهند.حق پخش ، اسپانسر ، تبلیغات محیطی و بلیت فروشی درآمدهای دیگر باشگاههای آلمان است همین طور پول هایی که با انتقال بازیکنان جا به جا می شود.

در ایران مخارج بخش خصوصی روی دوش خودش است و حتی از معافیت مالیاتی ندارد تا از این طریق بتواند هزینه هایش را کاهش دهد.بخش خصوصی ارتباطی یک طرفه با ورزش پیدا می کند در صورتی که باید این ارتباط دو طرفه باشد.بخش خصوصی درآمد داشته باشد و تبلیغات خودش را انجام بدهد در عوض بسکتبال از حضور این بخش در زمینه توسعه ساختاری و پیشرفت فنی استفاده کند.

امید به تحولات بین المللی

بسکتبال باید با رویدادهای مختلف از محلی و ملی گرفته تا بین المللی، افراد را برای خرج کردن پول های شان در این ورزش مشتاق کند.با برنامه ریزی های اصولی است که نیاز به زیرساخت های ورزشی، محیط ها ، فضاها و اماکن مناسب و امکانات مختلف بسکتبال در نظر گرفته می شود. در فوتبال زمانی که قرار شد بازرسان AFC از امکانات تیم های لیگ حرفه ای بازدید کنند و مجوزهای لازم فعالیت را به تیم های دارای استاندارد بدهند ، باشگاههای ایرانی خود را ملزم به رعایت استانداردهای لیگ حرفه ای فوتبال دانستند.

در والیبال مقررات لیگ جهانی به تیم ملی فرصت داد امکانات خود را در حد استانداردهای جهانی کند. در بسکتبال نیز بعد از ناامیدی به تغییر ساختار توسط مدیریت کنونی ، امیدواری ها از ارکان بین المللی این ورزش ایجاد شده به طوری که تغییر در ساختار برگزاری رقابت های جام ملت های آسیا از سال 2017 ، ضرورت تغییر در برنامه های پیش پا افتاده بسکتبال در سال های گذشته را بیش از پیش ثابت می کند.

لیگ چین الگوی مناسب

برای لیگ برتر بسکتبال که با مشکلات مدیریتی و در کل ساختاری ورزش ایران دست و پنجه نرم می کند و بخاطر بی برنامگی هر دوره به یک شکلی برگزار می شود ، لیگ چین الگوی مناسبی است.

چینی ها باشگاههای خود را با الگوبرداری از NBA غنی کرده اند.آنها راه ورود بازیکنان خارجی به لیگ خود را با در نظر گرفتن شرایط توسعه بسکتبال چین هموار کردند و هم اینک خیلی از بازیکنان مطرح خارجی از اینکه در چین بازی می کنند خوشحال هستند.

چینی ها برای آسیایی ها هم سهم ویژه ای قائل شده اند و تعدادی از تیم های آنها می توانند بازیکنان آسیایی استخدام کنند که بر اساس این قانون حامد حدادی ، صمد نیکخواه بهرامی و مهدی کامرانی چند دوره است در لیگ چین به میدان می روند.

این لیگ به لحاظ اقتصادی بسیار قوی و غنی است. چینی ها در بسکتبال روند خصوصی سازی را به سرعت پیش بردند ، حق پخش دارند ، بلیت فروشی و حمایت کنندگان مالی را جذب می کنند. استانداردهای لیگ با الگوبرداری از کشورهایی که تاکنون در این زمینه موفق بودند به همراه بومی سازی برخی قوانین و مقرارت ، امروزه توسعه بسکتبال چین را در تمامی سطوح نشان می دهد و این برای بسکتبال ایران زنگ خطر را به صدا درآورده که طی سه سال از قهرمانی آسیا به سومی قاره کهن نزول کرده است.آخرین ویرایش: چهارشنبه 13 آبان 1394 11:11 ق.ظ

شکاف در فدراسیون بسکتبال / تبعات ماندن بائرمن در ایران

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 12 آبان 1394 11:00 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - این روزها درک بائرمن سرمربی تیم ملی بسکتبال در راس اخبار  توپ و سبد قرار دارد. وی پس از پایان بازی های جام ملت های آسیا ، تیم ملی را ترک گفت و به باشگاه روسی پیوست اما فدراسیون مشحون  با دعوت از این مربی برای انجام مذاکره با او درباره آینده همکاری بائرمن تصمیم می گیرد.بر این اساس بائرمن فردا در ایران است تا روی بسته های پیشنهادی فدراسیون مشحون مذاکره کند اما پیش از سفر این مربی آلمانی گمانه زنی هایی مطرح است که از شکاف بین برخی اعضای فدراسیون مشحون خبر می دهد.
خارج از این نکته که هنوز مشخص نیست بائرمن اصلا تمایلی به بازگشت دارد یا خیر و آیا آمدن وی به ایران یک نوع بازی تبلیغاتی است که فدراسیون مشحون از آن به عنوان آخرین تلاشش برای بکارگیری مربی خارجی در تیم ملی استفاده می کند ، باید گفت بازگشت احتمالی بائرمن به بسکتبال ایران تبعاتی به همراه دارد. او قطعا در مذاکرات پیش رو منافع باشگاه روسی را هم در نظر می گیرد که این مسئله کار را برای فدراسیون مشحون بویژه از نقطه نظر مالی دشوارتر خواهد کرد. 
 تبعات دیگر توافق احتمالی و حضور بائرمن در ایران به نیمکت تیم ملی بازمی گردد و این پرسش را مطرح می کند آیا مهران شاهین طبع دستیار  مربی آلمانی در بازی های جام ملت های آسیا بار دیگر حاضر می شود به عنوان دستیار نخست بائرمن در کنار او کار کند؟ شاهین طبع بنا بر اعلام فدراسیون مشحون در کنار  توفیق و صادق زاده یکی از کسانی بود که رای به حضور بائرمن در بسکتبال ایران داده بود اما دوشنبه شب در واکنش به پرسش خبرنگاران که آیا حاضر است باز هم در کنار بائرمن کار کند ، فقط به گفتن اینکه هنوز که چیزی مشخص نشده‌ است ، اکتفا کرد.

پیش از این و براساس برخی شنیده ها از محل برگزاری بازی های تیم ملی بسکتبال ، مهران شاهین طبع روی برخی موارد فنی با سرمربی آلمانی اختلاف نظر داشت. درک بائرمن در بازی هایی که تحت فشار بود کنترل عصبی نداشت و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان  برای جابه جایی نفرات یا عبور از لحظه های بحرانی تصمیم درستی نمی گرفت.

از سوی دیگر علی توفیق دبیر فدراسیون با حمایت های خود از بائرمن قبل و بعد از جام ملت ها نشان داد همچنان روی آمدن مربی آلمانی به بسکتبال ایران اصرار دارد. جبهه او با سلیمانی نایب رییس و حرف های محمود مشحون درباره حضور بائرمن در ایران قوی تر شده است اما فدراسیون مشحون پس از حمایت های معنوی خود از سرمربی تیم ملی ، نیاز به کمک های مالی دارد به همین خاطر نام تیم بسکتبال شیمیدر مطرح شده است تا بخشی از هزینه های حضور این مربی در بسکتبال ایران تامین شود.

اگر چه فدراسیون به همراه مسئولان باشگاه شیمیدر جریان سرمربی تیم ملی و باشگاه را فعلا در حد حرف دانستند اما نشستن بائرمن روی نیمکت تیم باشگاهی حاشیه های خاص خود را به همراه می آورد . درست مانند زمانی که بچیروویچ سرمربی سابق تیم ملی بسکتبال با استفاده از همین روش ها سرمربی مهرام شده بود. حضور سرمربی تیم ملی به طور همزمان در تیم باشگاهی حرف و حدیث هایی در باب تعلق باشگاهی و حاشیه هایی مانند نگاه ویژه به تیمی که سرمربی تیم ملی را در اختیار دارد ، بوجود می آورد.

با این حال ما هم خوشبینانه به حضور مربی آلمانی در بسکتبال ایران نگاه می کنیم و امیدواریم با حضور وی در بسکتبال ایران اصلا شکافی بین فدراسیون نشین ها بوجود نیاید و بازگشت سرمربی تیم ملی تبعاتی نداشته باشد.  

   

 


آخرین ویرایش: سه شنبه 12 آبان 1394 02:11 ب.ظ

چگونه بائرمن سرمربی تیم ملی بسکتبال می شود؟/شیمیدر در نقش مهرام

نویسنده : basketball basketball یکشنبه 10 آبان 1394 10:49 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - انتشار خبر قرارداد درک بائرمن با باشگاه روسی بلافاصله با واکنش فدراسیون بسکتبال روبه رو شد تا جایی که این فدراسیون در خبری که روی سایت خود گذاشت اعلام کرد درک بائرمن همچنان سرمربی تیم ملی است و با تیم روسی قرارداد نبسته است.

با این وجود حضور دوباره بائرمن در تیم کرانسی و بستن قرارداد با این تیم به خبر اول بسکتبال ایران تبدیل شده است. خبری که سایت باشگاه روسی آن را رسما اعلام و تایید می‌کند و فدراسیون بسکتبال ایران تکذیب و رد!

بر این اساس قرار شد بائرمن چهارشنبه سیزدهم آبان به ایران بیاید تا پس از مذاکره نهایی وضعیت این مربی مشخص شود.

تیم ایران با سرمربیگری درک بائرمن در رقابت های بسکتبال جام ملت های آسیا که در چین برگزار شد پس از چین و فیلیپین در جایگاه سوم ایستاد و از راهیابی به المپیک باز ماند .

ملی پوشان بسکتبال ایران پس از پایان لیگ برتر که قرار است اردیبهشت 95 به پایان برسد در تیرماه باید در رقابت های انتخابی المپیک2016 ریو شرکت کنند.

اما با وجود همه حرف هایی که این روزها درباره ادامه کار بائرمن در ایران شنیده می شود ، تکلیف این مربی آلمانی با تیم ملی و فدراسیون بسکتبال ایران چیست؟ آیا بائرمن در شرایطی که با تیم روسی قرارداد دارد حاضر به فسخ قرارداد قبلی و امضای قرارداد جدید با فدراسیون بسکتبال ایران می شود؟

فدراسیون مشحون در سال های گذشته بویژه در زمان بچیروویچ سرمربی سابق تیم ملی چنین شرایطی را تجربه کرده است.رسم این است به جای دادن دستمزدهای طولانی مدت به مربیان خارجی زمانی که تیم ملی فعال نیست آنها به باشگاههای مختلف در سمت های مشاور یا سرمربی پیشنهاد شوند. مانند زمانی که تیم مهرام بچیروویچ را یک سال به جای مصطفی هاشمی به خدمت گرفت یا پتروشیمی بندرامام که از مشاوره بچیروویچ استفاده می کرد.

گویا فدراسیون بسکتبال این بار هم می خواهد از طرف یکی از باشگاهها به کمک وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک هزینه های اقامت بائرمن را تا زمان بازی های گزینشی تامین کند. در این ارتباط شنیده شد تیم بسکتبال شیمیدر تهران این بار نامزد برنامه های حفظ سرمربی خارجی بسکتبال شده است.

شیمیدر در هفته نخست رقابت های لیگ برتر بسکتبال برابر شهرداری گرگان به برتری رسید.جواد رحمتی پور به همراه محمد عابدینی کادر فنی شیمیدر را تشکیل می دهند با این حال از مدت ها قبل شنیده می شد مسئولان باشگاه به دنبال جذب مربی خارجی هستند.

محمد عابدینی آنالیزور تیم ملی بسکتبال و یکی از دستیاران بائرمن در جام ملت های آسیا بود و شیوه کار کردن مربی آلمانی را طی این مدت شناخته است.

جواد رحمتی پور مربی جوانی است که تجربیات ارزنده ای در بسکتبال پایه دارد و در سال های اخیر با تیم جوان شیمیدر و قهرمانی لیگ یک به لیگ برتر صعود کرده است.

فدراسیون بسکتبال که اعتقادی به حضور مربیان ایرانی در راس تیم های ملی ندارد ، مانند دوره های قبلی راه ورود مربی خارجی تیم ملی را در بسکتبال ایران هموار می کند که این بار درک بائرمن در این فرایند قرار گرفته است.

او در صورت توافق با فدراسیون بسکتبال همزمان با مربیگری در باشگاه باید بازیکنان ملی پوش را زیر نظر داشته باشد. کنترل و ارزیابی تمرینات رده های سنی نیز بخش دیگری از برنامه هایی است که فدراسیون مشحون برای او در نظر خواهد گرفت.این برنامه ها با تامین بودجه بائرمن توسط باشگاه شیمیدر در چند ماه آینده طراحی شده تا در نشست روز چهارشنبه فدراسیون با سرمربی تیم ملی  در میان گذاشته شود.

حال باید منتظر واکنش بائرمن و باشگاه روسی بود که در مقابل مجموعه پیشنهادهای فدراسیون و مبلغ قرارداد او در ایران چه خواهند کرد؟    آخرین ویرایش: یکشنبه 10 آبان 1394 10:51 ق.ظ

میزبانی بسکتبال ؛ از کجا شروع کنیم؟

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 5 آبان 1394 11:23 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال- میزبانی رویدادی به بزرگی بازی های گزینشی المپیک در نگاه نخست انگیزه با حس امید و رضایت مندی به حضور تیم ملی بسکتبال در رقابت های المپیک ریو بوجود می آورد.

 این حس خوشایندی است که با شنیدن خبر اعلام درخواست میزبانی توسط فدراسیون مشحون به همه ما دست داده است اما واقعیت های ورای این حالت خودانگیزی نکات دیگری را از یک اعلام ساده میزبانی روشن می کند.
 اصلا در اینجا قصد نداریم بحث پیرامون استناد به کدام منابع و توسعه زیرساختی را در گرفتن میزبانی پیش بکشیم اما باید توجه کرد نگاه امروزی به ورزش مبنایی بیشتر از علایق و تمایلات ناگهانی فردی دارد.
امروزه ورزش در تمامی زمینه ها مجموعه ای از خط مشی هاست که توجه بدان ،جنبه های ساختاری و فنی فعالیت ها را رشد و توسعه می دهد.
نباید فراموش کنیم رسیدن به این مرحله بدون تعهد ارگان های مرتبط دولتی -غیردولتی امکان پذیر نیست علاوه بر آن تجهییزات و تکنولوژی برای افزایش کارایی و به حداکثر رساندن دامنه تجربیات از طریق مشارکت و راهنمایی از طرف متخصصان لازم است.
بنابراین بحث درخواست میزبانی بازی های گزینشی المپیک اگر چه می تواند بر اساس رضایت مندی داخلی با حالت خودانگیزی و حس تمایلات ناگهانی فردی همراه باشد اما باید دقت کرد فرایند میزبانی از درخواست تا موافقت و اجرا به تنهایی این بحث ها را بر نمی تابد و باید به طور همزمان اهمیت جنبه های ساختاری و فنی ، استاندارد بودن قواعد و امکانات بویژه تعهد ارگان های مرتبط با حمایت مردمی را بکار گرفت.آخرین ویرایش: سه شنبه 5 آبان 1394 11:24 ق.ظ

توصیه سرپرست دانشگاه آزاد به فدراسیون چه بود؟

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 5 آبان 1394 10:55 ق.ظ  •   

هادی عامری  با اشاره به میزبانی تیم شیمیدُر در سالن آرارات تهران اظهار داشت: اینکه هر تیمی سالن اختصاصی داشته باشد به نفع بسکتبال است، اما ما دو سال درخواست میزبانی در سالن‌مان را می‌دادیم که هر بار یک بهانه‌ای را می‌آوردند که حلقه باید ثابت باشد، کفپوش مناسب باشد و جایگاه خبرنگاران و VIP در نظر گرفته شود، اما آیا این شرایط در این فصل برای تیم شیمیدُر در نظر گرفته شده است؟

وی ادامه داد: تا آنجا که ما می‌دانیم این سالن حلقه شیلد ندارد و اسکوربوردش هم یک عدد است و نمی‌دانیم برای تماشاگران چه جایگاهی در نظر گرفته می‌شود.

سرپرست تیم بسکتبال دانشگاه آزاد با اشاره به تغییر در برنامه لیگ و زود به پایان رسیدن آن عنوان کرد: سال گذشته که ما شانس اول صعود به المپیک بودیم، لیگ اوایل خرداد ماه به پایان رسید و نمی‌دانیم چرا حالا که هیچ شانسی نداریم، یک ماه زودتر و اردیبهشت ماه سال آینده تمام می‌شود.

عامری در خصوص شرایط داوری در لیگ برتر به فارس گفت: واحدپور از زمانی که به کمیته داوران آمده کارهای خوبی انجام داده و کلاس‌های آموزشی را در نظر گرفته است، اما به نظرم فدراسیون هم باید حق‌الزحمه آنها را افزایش دهد تا با انگیزه بیشتری به قضاوت بپردازند.


آخرین ویرایش: سه شنبه 5 آبان 1394 10:58 ق.ظ

ستاره های NBA در دست چه کسانی هستند؟

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 5 آبان 1394 10:53 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال -  رقابت‌های پیش فصل NBA به پایان رسیده است و تیم‌ها برای رقابت‌های این لیگ آماده شده‌اند، مسابقه‌هایی که جهان بسکتبال را تحت تاثیر قرار می‌دهد و میلیون‌ها بیننده تلویزیونی دارد. بازیکنان و مربیان NBA مورد توجه طرفداران بسکتبال در سراسر جهان هستند و از این نظر کار مربیان و بازیکنان زیر ذره‌بین است. یک مربی خوب بدون بازیکنان خوب به جایی نمی‌رسد، اما در این میان ذهن خلاق و قوی یک مربی می‌تواند بازیکنان را بیشتر از قبل بهبود بخشد. در آستانه شروع بازی‌های این فصل، تعدادی از برترین مربیان NBA را برای طرفداران بسکتبال حرفه‌ای معرفی می‌کنیم.

گرگ پاپوویچ (سن آنتونیو)

گرِگ پاپوویچ مشهور به پاپ، تیم بسکتبال سن‌آنتونیو اسپرز را پنج مرتبه به قهرمانی رسانده است. وی به راحتی می‌تواند بهترین مربی NBA باشد و شاید این لقب را در تمامی تاریخ این ورزش داشته باشد. پاپوویچ در فصل 2010 ـ 2009 روشی برای ارتباط توپ با بازیکنان ابداع کرد که آن را از روی چرخه کربس (یکی از مراحل تخریب قند در بدن‌) الگوبرداری کرده بود.
 
(استیو کر)

ریچارد پریستون کارلایل (دالاس)

تکنیک ذهنی بازیکن سابق NBA و مربی کنونی تیم دالاس ماوریکس مانند تیغ برنده عمل می‌کند. او می‌تواند با تنظیم دقیقه به دقیقه بازی، نتیجه را تغییر دهد. ریچارد ذاتا برنده به دنیا آمده است. کارلایل، سرمربی سه تیم بود که آنها را به رقابت‌های نهایی کنفرانس غرب رساند. او همراه دالاس سابقه قهرمانی در NBA را دارد.

استیو کر(گلدن استیت)

دلیلی وجود ندارد نخواهیم استیو کر را در زمره برترین مربیان NBA قرار ندهیم. استیو در نخستین حضورش با تیم گلدن استیت، همگان را تحت تاثیر قرار داد وقتی توانست با 67 پیروزی بیشترین برد تاریخ باشگاه را به دست آورد و این تیم را در زمره شش تیمی قرار بدهد که بیشترین پیروزی را در تاریخ NBA کسب کرده‌اند.
 (داک ریورز)

مایک بودن هولزر (آتلانتا)

شاید تلاش هولزر برای آن که آینه سن‌آنتونیو باشد خیلی چشمگیر نباشد، اما کاری که با تیم آتلانتا هاوکس کرد، فوق‌العاده است. هولزر تیمی ساخت که در آن روحیه دسته‌جمعی حرف اول را می‌زند در جایی که پنج ستاره این تیم به‌عنوان برترین بازیکنان ماه ژانویه کنفرانس شرق انتخاب شدند.
 
(گرگ پاپوویچ)

گلن آنتون داک ریورز (لس‌آنجلس کلیپرز)

گلن با بوستون سال 2008 قهرمان شد. او می‌داند چطور با بازیکن NBA کار کند، زیرا 13 سال در خدمت این لیگ بوده است. او مجموعه‌ای از فلسفه و فضایل اساسی بشر یعنی شفقت و انسانیت را به کار می‌گیرد تا شاگردانش را برای رسیدن به هدفی متعالی متحد کند .

برد استیون (بوستون‌)

استیون همیشه از پتانسیل بالایی برخوردار است هر چند شاید شرایط در 38 سالگی برای او سخت باشد. او سال 2013 سکان هدایت بوستون را در دست گرفت و ابتدا اوضاع قدری آشفته بود، اما با مدیریت خوبش توانست تیم را هماهنگ کند. استیون موفق شد 57 شکست را در ادامه به 40 پیروزی تغییر دهد.

فرانک ووگل (ایندیانا)

پیش از آن‌که ووژل هدایت موقت ایندیانا پیسرز را به‌عهده بگیرد این تیم با توقف 4 ساله در پلی‌آف روبه‌رو شده بود. کمک مربی کهنه‌کار کمک کرد طلسم ناکامی‌های این تیم شکسته شود و پس از آن ایندیانا به سمت رتبه‌بندی کنفرانس شرق حرکت کند.

جیسون فردریک کید (میلواکی)

باید برای یاد‌آوری نام او به‌عنوان بازیکن یا مربی کلنجار زیادی رفت، چرا که او در دوران بازیگری‌اش مانند یک جادوگر بازی می‌کرد. کید ابتدای کار مربیگری‌اش را با تیم بروکلین آغاز کرد که با وجود مشکلات زیاد و مصدومیت بازیکنانش توانست به 44 پیروزی دست یابد، اما فصل گذشته راهی میلواکی شد که با این تیم نیز موفق بود.
 

اریک اسپولسترا (میامی)

فصل گذشته کسی به اندازه اسپولسترا با سختی روبه‌رو نشده بود؛ زمانی که لبرون جیمز، بازیکن اسطوره‌ای بسکتبال تیمش را ترک کرد. علاوه‌بر او وید و بوش را نیز به خاطر محرومیت و مصدومیت در اختیار نداشت. اریک در دوران سرمربیگری خود رکورد ۲۲۴ برد و ۱۳۲ باخت را به جای گذاشته است. در میامی دو قهرمانی منطقه، دو قهرمانی کنفرانس و قهرمانی سال ۲۰۱۲ را به ارمغان آورده است.

دیوید جوارگر (ممفیس‌)

سازگاری فوق‌العاده‌ای با شرایط برای هرمربی لازم است که دیو به خوبی آن را در دوفصل اول حضورش در تیم ممفیس گریزلیز نشان داد. او با متد سازگار برای وظایف هر فرد کار می‌کند که این نکته جوارگر را به داشتن 55 پیروزی رهنمون کرده است.


آخرین ویرایش: سه شنبه 5 آبان 1394 10:59 ق.ظ

از تیم روسی تایید و از فدراسیون بسکتبال تکذیب!/ مشکل، آمدن یا نیامدن بائرمن نیست

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 5 آبان 1394 10:49 ق.ظ  •   

حضور دوباره بائرمن در تیم کرانسی و بستن قرارداد با این تیم به خبر اول بسکتبال ایران تبدیل شده است. خبری که سایت باشگاه روسی آن را رسما اعلام و تایید می‌کند و فدراسیون بسکتبال ایران تکذیب و رد!

اینکه بائرمن با تیم روسی قراردادی منعقد کرده است چیز بعید و عجیبی به نظر نمی‌رسد؛ او یک مربی حرفه‌ای بوده و قطعا با سابقه‌ای که در اروپا دارد بیکار نمی‌ماند و به نظر می‌رسد فدراسیون به جای اینکه اعلام کند این مربی با هیچ تیمی قرارداد امضا نکرده و به دنبال این باشد که چه کسی مقصر این اتفاقات است، باید زودتر از اینها تکلیف او را مشخص می‌کرد.

طبق گفته خود مسئولان فدراسیون بائرمن چندین بار با مسئولان فدراسیون برای مشخص شدن وضعیتش صحبت و حتی اعلام کرده است که دوست دارد دوباره با تیم ملی ایران کار کند، اما چرا بعد از گذشت حدود سه هفته از جام ملت‌های آسیا کاری برای تمدید قرارداد وی صورت نگرفته، سوالی است که بی جواب مانده است.

محمود مشحون در صحبت‌های خود گفته است که از کار بائرمن کاملا راضی هستیم و این صحبت‌ها را پیش از آغاز جام ملت‌ها نیز بارها تکرار کرده بود، اما چرا همان زمان و حتی در حین برگزاری جام ملت‌های آسیا فکری برای تمدید وی نشده است؟ شاید هم این تصور می‌شد که او حالا حالاها منتظر پیشنهاد ایران می‌ماند و برای آینده اش تصمیمی نمی‌گیرد!

 

تا زمان برگزاری مسابقات بین قاره‌ای برای انتخابی المپیک ٢٠١٦ ریو حدود ٨ ماه باقی مانده است و باید دید مسئولان فدراسیون برای نیمکت تیم ملی چه تصمیمی خواهند گرفت؛ همه چیز ظرف چند روز آینده مشخص می‌شود یا باید تا پایان لیگ منتظر ماند!

اینکه بائرمن با تیم روسی قرارداد بسته باشد یا اینکه به ایران برگردد، نمی‌تواند بحث اصلی باشد. موضوع این است که بار دیگر در ورزش ایران ثابت شد که باید اتفاق خاصی بیفتد یا چیزی را از دست بدهیم تا برای آن تصمیم بگیریم و فکری کنیم؛ برنامه بلند مدت در ورزش ایران جایگاهی ندارد و به دنبال مدیران و مربیانی هستیم که در کوتاه‌ترین زمان بیشتری بازدهی داشته باشند.

بائرمن قراردادی سه ماهه تا پایان جام ملت‌های آسیا با فدراسیون بسکتبال داشت و در این رقابت‌ها به مدال برنز دست یافت و چند روز پیش با تیم کرانسی در لیگ روسیه قرارداد امضاء کرد.آخرین ویرایش: سه شنبه 5 آبان 1394 10:52 ق.ظ


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic