آیا ایران می تواند میزبان مسابقات انتخابی بسکتبال المپیک شود؟

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 29 مهر 1394 11:56 ق.ظ  •   

به گزارش ایرنا، پس از برگزاری مسابقات قهرمانی جهان و قاره ای و مشخص شدن 9 تیم راه یافته به بازی های المپیک 2016 ریو، سال آینده باید رقابت های انتخابی بین قاره ای برای تعیین سه تیم باقی مانده این مسابقات برگزار شود.
مسابقات بین قاره ای قرار است از 15 تا 21 تیر ماه سال 95 در سه کشور مختلف برگزار شود و تیم های ایران، فیلیپین و ژاپن از آسیا، فرانسه، صربستان، یونان، ایتالیا و جمهوری چک از اروپا، کانادا، مکزیک و پورتوریکو از آمریکا، آنگولا، تونس و سنگال از آفریقا و نیوزلند از اقیانوسیه به همراه سه کشوری که میزبانی رقابت ها را بر عهده می گیرند در این رقابت ها شرکت خواهند کرد.
پیش از این کشورهای مکزیک، کانادا، ایتالیا، ترکیه، روسیه، آلمان، صربستان و فیلیپین درخواست میزبانی مسابقات انتخابی المپیک را ارایه کرده بودند اما روز گذشته سایت فدراسیون بسکتبال ایران به نقل از محمود مشحون رییس این فدراسیون خبر داد که ایران هم درخواست رسمی خود برای میزبانی این رویداد مهم را به دبیرکل فدراسیون بین المللی ارسال کرد.
درخواست میزبانی ایران در حالی ارایه شده است که فدراسیون بین المللی بسکتبال پیش از این 28 سپتامبر (6 مهر) را به عنوان آخرین مهلت درخواست میزبانی اعلام کرده بود و 20 آبان هم قرار است سه میزبان این رقابت ها انتخاب شود.
صرف نظر از اینکه آیا اصلا درخواست ایران با توجه به پایان مهلت قانونی، پذیرفته می شود یا خیر، باید به این نکته توجه کرد که گفته می شود میزبانی مسابقات انتخابی المپیک برای کشور میزبان هزینه ای حدود دو تا پنج میلیون یورو دارد. زیرساخت هایی مانند سالن مسابقه، هتل اسکان تیم ها و سیستم حمل و نقل نیز برای تعیین میزبان اهمیت کلیدی دارد و ناگفته پیداست بسکتبال ایران در این موارد با چه مشکلاتی روبروست.
فدراسیون بسکتبال ایران در سال های اخیر همواره در یافتن حامی مالی یک ناکام بزرگ بوده است و حتی در دورانی که تیم ملی ایران قهرمان آسیا شد و به المپیک و مسابقات قهرمانی جهان صعود کرد نیز نتوانست یک حامی مالی ثابت برای تیم ملی پیدا کند. در این سال ها همیشه دقیقا یک روز قبل از اعزام تیم ملی به مسابقات یک حامی مالی معرفی می شود و در بهترین حالت هزینه های همان سفر را تامین می کند. با این شرایط چندان انتظار نمی رود که فدراسیون بسکتبال بتواند از عهده هزینه سنگین میزبانی رقابت های انتخابی المپیک برآید.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 مهر 1394 11:57 ق.ظ

درخواست بسکتبال ایران برای میزبانی مسابقات پرهزینه انتخابی

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 29 مهر 1394 10:42 ق.ظ  •   

مسئولان فدراسیون بسکتبال ایران در حالی از درخواست میزبانی برای مسابقات انتخابی المپیک خبر دادند که شنیده می شود میزبانی این رقابت ها بسیار پرهزینه است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛‌ محمود مشحون رئیس فدراسیون بسکتبال دیروز از درخواست رسمی خود برای میزبانی رقابت های انتخابی المپیک 2016 ریو خبر داد که به پاتریک باومن دبیرکل فدراسیون جهانی بسکتبال ارائه شده است.
این خبر یک روز پس از اعلام درخواست رسمی فیلیپینی ها منتشر شد تا تعداد متقاضیان آسیایی به دو کشور برسد.
رسانه های فیلیپینی در زمان اعلام این خبر از هزینه دو میلیون یورویی میزبانی رقابت های انتخابی المپیک پرده برداشتند و سایت The star هم مدتی قبل در خبری،‌ علت درخواست ندادن کشور کانادا را هزینه پنج میلیون دلاری میزبانی در مسابقات انتخابی المپیک عنوان کرده بود.
با این اوصاف بسکتبال ایران چطور قصد میزبانی این رقابت ها را با هزینه های گزاف آن دارد؟ علی توفیق دبیر فدراسیون در پاسخ به این سوال گفت: هزینه های میزبانی شامل نقل و انتقال تیم ها،‌ اقامت آنها و برخی هزینه های دیگر می شود که به نظر همان رقم اعلام شده رسانه های فیلیپینی نیست. 
فیبا برای بررسی درخواست میزبانی،‌ حداقل امکانات را در نظر می گیرد و ارقام میلیون دلاری رسمیت ندارند. 
وی در پاسخ به اینکه فدراسیون ایران،‌ حداقل امکانات را چطور تامین می کند؟ ادامه داد:‌ حامیان مالی فیبا بخش عمده ای از هزینه های میزبانی را تامین می کنند؛ ما هم با حامیان مالی مذاکراتی داشته ایم که توافق با آنها در حال نهایی شدن است با اینکه وزارت ورزش و جوانان باید برای دریافت این میزبانی،‌ کمک هایی انجام دهد.
به گفته توفیق،‌ زمان اعلام درخواست رسمی میزبانی از 28 سپتامبر تا 11 نوامبر(6 مهر تا 20 آبان) بوده است و کشورهای متقاضی میزبانی برای رقابت های انتخابی المپیک، هنوز فرصت اعلام آمادگی دارند.
** شرایط رقابت های انتخابی المپیک
تا به حال 9 کشور به مسابقات بسکتبال المپیک 2016 راه پیدا کرده اند و برای توزیع سه سهمیه باقیمانده هم سه رقابت انتخابی در کشورهای مختلف برگزار می شود.
15 تیم از جمله ایران که به صورت مستقیم راهی المپیک نشده اند،‌ به مسابقات انتخابی صعود کرده اند و سه کشور میزبان هم امکان حضور در این رقابت ها را دارند در صورتی که فدراسیون جهانی یکی از کشورهای راه یافته به مسابقات انتخابی را به عنوان میزبان انتخاب کند،‌ سهمیه این کشور به تیم بعدی آن قاره اختصاص می یابد.
به این ترتیب در صورتی که میزبانی یکی از مسابقات انتخابی به کشورهای ایران یا فیلیپین برسد،‌ تیم لبنان به عنوان تیم پنجم آسیا هم اجازه حضور در مسابقات انتخابی را پیدا می کند.
تا به حال کشور چین از قاره آسیا،‌ سهمیه مستقیم المپیک را دریافت کرده است و فیلیپین،‌ ایران و ژاپن به عنوان تیم های دوم تا چهارم آسیا، اجازه حضور در مسابقات انتخابی را گرفته اند.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 مهر 1394 10:43 ق.ظ

میزبانی بسکتبال ایران در بازی بین قاره ها / از بلوف تا واقعیت

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 29 مهر 1394 09:57 ق.ظ  •   

افشین رضاپور ؛ فدراسیون بسکتبال ایران برای رقابت های بین قاره ای انتخابی المپیک درخواست میزبانی داد.

روز گذشته خبر نصف و نیمه درخواست میزبانی فدراسیون بسکتبال ایران ، رسانه ها را به اشتباه انداخت تا ابهاماتی برای میزبانی ایران در بازی بین قاره ای انتخابی المپیک بوجود آید.

سایت فدراسیون بسکتبال نوشت : فدراسیون بسکتبال ایران پیشنهاد رسمی خود برای اخذ میزبانی رقابت های گزینشی المپیک 2016 ریو در  منطقه آسیا به  پاتریک  باومن دبیر کل فدراسیون جهانی بسکتبال ارائه کرد. محمود مشحون  رئیس فدراسیون ضمن تایید این خبر افزود: در راستای افزایش امید ایران برای رقابت های المپیک پیش رو تقاضای خود را ارائه نموده ایم .شایان ذکر است 18 تیم باقیمانده برای کسب سه سهمیه المپیک 2016 ریو تیر ماه سال آینده در قالب سه گروه 6 تیمی با هم رقابت خواهند نمود و در پایان تیم های اول هرگروه مسافر ریو خواهند شد. ضمن اینکه برای هرگروه و بازی های آن یک میزبان تعیین شده است .

سایت فدراسیون در انتهای خبر نوشت: " ... برای هر گروه و بازی های آن یک میزبان تعیین شده است " که باید پرسید وقتی برای هر گروه میزبان تعیین شده است چرا فدراسیون بسکتبال تقاضای میزبانی داده است؟

از طرفی سایت فدراسیون فقط به یک جمله از محمود مشحون اکتفا کرده و درباره مهلت تعیین شده از سوی فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) و شرایط میزبانی به نکته ای اشاره نکرده است.

براساس اطلاعات موجود تیم های میزبان تا 28 سپتامبر می توانند علاقه مندی خود را اعلام کنند و تا 11 نوامبر باید درخواست رسمی خود را به فیبا بدهند. این مرحله در ایران با همکاری و موافقت رسمی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک امکان پذیر است اما در مراحل بعدی شرایط دشوارتر می شود.

فدراسیون بسکتبال که در سیزده سال گذشته فقط میزبانی رقابت های غرب آسیا یا نوجوانان، جوانان و امیدهای آسیا را بر عهده داشت ، هرگز در سطح رقابت های بین المللی مهم برای تیم ملی بزرگسالان ، میزبان نبوده است. به طوری که میزبانی رقابت های مهم ، به یک آرزو همراه با حسرت برای هواداران بسکتبال تبدیل شده است. فدراسیون بسکتبال همواره دلیل ناکامی خود را در درخواست میزبانی ها فقدان امکانات سخت افزاری اعلام کرد اما اکنون چه اتفاقی افتاده و با استناد به چه امکانات سخت افزاری درخواست میزبانی رقابت های گزینشی به فیبا داده شده است؟

فیبا در رقابت های گزینشی سعی دارد بازی ها را در سه قاره برگزار کند.اروپا؛ روسیه و ترکیه . آمریکا ؛ کانادا و مکزیک و آسیا فیلیپین و ایران.اگر درخواست میزبانی ایران به موقع ارسال شده باشد ایران بر سر میزبانی با فیلیپین جدال می کند که پیش از این نیز فیلیپینی ها درخواست میزبانی رقابت های جهانی 2019 را نیز اعلام کرده بودند.

ایران که تاکنون برنامه ای از پیش تعیین شده برای درخواست میزبانی بازی های گزینشی نداشت برنامه های داخلی خود را  طوری طراحی کرد که برهم زدن این برنامه مشکلات تازه ای را گریبانگیر بسکتبال می کند. بر اساس برنامه ریزی فدراسیون لیگ برتر بسکتبال از هفتم آبان آغاز می شود و با احتساب بازی های مقدماتی و حذفی ، پایان لیگ خرداد سال آینده است در حالی که بازی های گزینشی المپیک از پانزدهم تیرماه آغاز می شود بنابراین فدراسیون بسکتبال در صورت میزبانی باید رقابت های لیگ برتر را کوتاه تر برگزار کند که این مساله مشکلات جدیدی را پیش روی باشگاههای ایران ایجاد می کند.

در زمینه امکانات سخت افزاری نیز به نظر می رسد فدراسیون بسکتبال با امکانات موجود فقط به تجهییز سالن 12 هزار نفری آزادی فکر می کند که باید دید این سالن در مدت زمان هشت ماه تا آغاز رقابت های گزینشی به استانداردهای لازم فیبا می رسد یا خیر؟

بحث اسپانسرها که البته بخشی از آن را اسپانسرهای دائمی فیبا تامین می کنند نکته دیگر در راه میزبانی کشورهاست اما بخش عمده ای هم متوجه بسکتبال ایران است که باید پرسید آیا فدراسیون بسکتبال می تواند از عهده تامین نیازهای مالی این رقابت ها بیرون بیاید؟  آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 مهر 1394 09:57 ق.ظ

پیکان، صبا باتری، صنام، ذوب آهن و حالا مهرام / چرا نام های بزرگ از بسکتبال رفتند ؟

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 28 مهر 1394 03:02 ب.ظ  •   


 روز نامه گل / هدیه خطیبی

لیگ بسکتبال از همان سال های بدو تاسیس (1368 به شکل رسمی و 1377 به شکل فعلی) حامیان مالی بزرگی به خود دید.ذوب آهن، پیکان،راه آهن، صنام، صبا باتری، فولاد مبارکه اصفهان،توزین الکتریک مهرام و پتروشیمی از جمله مهم ترین اسپانسر ها بودند.

اما متاسفانه از میان تمام این حامیان بزرگ تنها پتروشیمی بندر امام برای فصل پیش رو در لیگ مانده و سایرین هر کدام به تناوب عطای مسابقات را به لقایش بخشیدند که آخرین آنها مهرام تهران بود. البته نباید یادمان برود که بانک سامان حامی بزرگ والیبال هم یک نیم فصل در لیگ بسکتبال بود و با وجود اینکه مدیران به شدت بسکتبالی با سابقه حضور فرزندانشان در سطح معتبر بسکتبال آمریکا دارد، دیگر رشته توپ و توری را به بسکتبال این روزها با صرف هزینه گزاف ترجیح داده است.

لیگ امسال با ده تیم شهرداری اراک، پتروشیمی بندرامام، دانشگاه آزاد، نیروی زمینی، شهرداری گرگان، شیمیدر تهران، شهرداری تبریز، پالایش نفت آبادان، آینده سازان میهن اصفهان و ثامن مشهد از هفته بعد 7 آبان استارت می خورد. جایگاه مالی کل این تیم ها جدا از پتروشیمی بندرامام به اندازه اعتبار یکی از حامیانی که از بسکتبال رفتند، نیست.

باید دید چرا بسکتبال اینگونه دچار معضل حامی مالی شده به طوری که حتی برای تیم ملی هم اسپانسر مناسب پیدا نشد و لیگ برتر هر چند وقت یک بار حامیان مهم خود را از دست می دهد ؟

چرا در والیبال با این فراوانی اسپانسر برای رفتن یک حامی درجه دو از بخش خصوصی رییس فدراسیون بارها با مدیران بانک مربوطه جلسه می گذارد اما در بسکتبال مهرام با دلخوری کنار می رود ؟ آیا فقط فدراسیون مقصر است یا بخش های دیگر مثل پوشش تلویزیونی و رسانه ای، نوع نگاه و همکاری دستگاه های ورزش با این رشته  هم دخیل هستند ؟

چند سوال از مهرامی ها

برگردیم به مهرام تیمی که به شدت جایش در رقابت های این فصل خالی خواهد بود.مدیران مهرام باید به چند سوال جواب بدهند.آیا مسائل مالی در تصمیم کناره گیری شان دخیل بوده یا به خاطر فقط یک مصاحبه بازیکن از بسکتبال رفتند؟ از طرف دیگر آیا پای نوع برخورد فدراسیون در این امر دخیل بوده و دقیقا فدراسیون باید چه کاری انجام می داده که نکرده؟ آیا احتمال دارد مهرام در آینده به بسکتبال برگردد ؟ مشکل باشگاه با شخص رییس فدراسیون است؟ که اگر پاسخ سوال آخر مثبت باشد باید اشاره کرد که مهرام از جمله طرفدران رای آوردن محمود مشحون بود و بعد انتخابات چه اتفاقی افتاده ؟ با این سوال های بی جواب و در حالی که مهرامی ها علاقه پاسخگویی به آنها ندارند لزوم برگزاری یک نشست خبری برای قهرمان شش دوره لیگ و دو دوره آسیا ضروری به نظر می آید.

دیدگاه دو طرفه

اما در این میان منتقدان دو آتشه بسکتبال نظر جالبی در پاسخ به چرایی رفتن نام های بزرگ از بسکتبال عنوان می کنند و آن هم این است که با حامیان مالی کم تر و کوچک تر امور فدراسیون بی سر و صدا و راحت تر اداره می شود !

امری که از دیدگاه دیگری بعید به نظر می رسد چرا که حضور پر رنگ تر حامیان مالی می تواند به رونق این رشته کمک کند و نخستین کسانی که از این اتفاق سود می برند خود بدنه فدراسیون هستند.

منتقدان از کم کاری فدراسیون هم گله دارند اما به طور مثال محمود مشحون رییس فدراسیون در مصاحبه روز یکشنبه با فارس گفت بارها خواسته تا گنجی مدیرعامل مهرام صحبت کند اما موفق نشده است.

البته نباید از این امر به راحتی گذشت که بسکتبال کمیته بازاریابی و اقتصادی قوی ندارد.آخرین ویرایش: سه شنبه 28 مهر 1394 03:07 ب.ظ

بعد از اصفهان نوبت شیراز می شود ؟ / چشم انتظار بسکتبال فارس

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 28 مهر 1394 11:22 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - همان روزی که به خاطر برخی برخوردهای مشحون ، نماینده بسکتبال فارس نتوانست و دلش نخواست با هر شرایطی وارد لیگ برتر بسکتبال شود دل مان برای بسکتبال فارس و شهر شیراز سوخت. شهری پر از استعداد خدادادی در بسکتبال ایران که سال ها برای تیم های ملی بازیکن تولید کرد و به مصرف تیم های آماده خور رساند.بسکتبال فارس رفته رفته از سطح تیم های درجه نخست لیگ برتر جدا شد هر چند این دوره ها کمتر تیمی در لیگ برتر به معنای واقعی درجه یک است اما به خاطر ضعف های بسکتبال ایران باید به حضور همین تعداد تیم با شرایطی که دارند دلخوش بود.
 این روزها می شنویم یک تیم از بسکتبال فارس روانه لیگ برتر می شود.خبر خوبی است و بعد از تیم اصفهانی، داشتن تیمی از فارس در لیگ برتر هم باید به فال نیک گرفت هر چند با حضور نیم بند تیم های اصفهانی و شیرازی نباید انتظار داشته باشیم نتایج آنها در لیگ برتر خوب باشد اما همین که نام دو استان بسکتبالخیز دوباره در بسکتبال ایران با ویرانی هایی که به جا مانده مطرح شده است ، جای شکر دارد. 


آخرین ویرایش: سه شنبه 28 مهر 1394 11:33 ق.ظ

بازگشایی پرونده مدیران دو تابعیتی بعد از سفر مشحون به آمریکا/ هشدار به وزارت ورزش و جوانان

نویسنده : basketball basketball دوشنبه 27 مهر 1394 09:13 ق.ظ  •   

افشین رضاپور- سفر محمود مشحون به آمریکا پرونده «مدیران دو تابعیتی» در ورزش ایران را دوباره روی میز سازمان بازرسی کل کشور قرار داد تا یک بار دیگر با بازگشایی این پرونده وضعیت تعداد مدیران دو تابعیتی در ورزش ایران بررسی شود.

مدیران دو تابعیتی و ورود آنها در ورزش موضوع جدیدی است که سازمان بازرسی کل کشور به آن ورود کرده و بررسی آن را در دستور کار قرار داده؛ این ورود با تذکر و هشدار کتبی به وزارت ورزش همراه بوده است.

چندی پیش در جریان رقابت های بسکتبال جام ملت های آسیا محمود مشحون رییس فدراسیون بسکتبال با اعلام بیماری قلبی ، تیم ملی را در چانگشای چین میزبان بیست و هشتمین دوره رقابت های قهرمان آسیا رها کرد و به دالاس در ایالت تگزاس در آمریکا سفر کرد.

بعد از سفر رییس فدراسیون بسکتبال به آمریکا ، تیم ملی بازی با چین را در نیمه نهایی باخت و سهمیه المپیک را از دست داد که این نتایج در حاشیه سفر نابهنگام مشحون به آمریکا انتقادهای زیادی را متوجه مدیریت بسکتبال ایران کرد.

البته در زمان اقامت چند روزه مشحون در آمریکا گفته شد او در عروسی نوه اش شرکت کرد. دیروز خبرگزاری فارس در گفت و گویی با مشحون این پرسش را که برای افرادی که معتقدند او به بهانه عروسی محل اردوی تیم ملی را در چین ترک کرد و به آمریکا رفت چه پاسخی دارد فقط به گفتن این جمله که این موارد را پیگیری می کند اکتفا کرد.

در حال حاضر فرزندان رییس فدراسیون بسکتبال ایران در آمریکا زندگی می کنند و وی در سال چندین بار برای سرکشی به آنها به این کشور سفر می کند.

قانون چه می گوید؟

قانون اساسی وقتی یک ایرانی اقدام به ترک تابعیت ایرانی خود کند را بلامانع عنوان کرده طوری که در اصل چهل و یکم از فصل سوم (حقوق ملت) قانون اساسی آمده است: تابعیت‏ کشور ایران‏ حق‏ مسلم‏ هر فرد ایرانی‏ است و دولت‏ نمی‏ تواند از هیچ‏ ایرانی‏ سلب‏ تابعیت‏ کند، مگر به‏ درخواست‏ خود او یا در صورتی‏ که‏ به‏ تابعیت‏ کشور دیگری‏ درآید؛ اما در عین حال قانون مدنی بر منع بکارگیری افراد دو تابعیتی در مشاغل حساس تاکید دارد.

در ماده ۹۸۹ قانون مدنی آمده است: هرتبعه ایرانی که بدون رعایت مقررات قانونی بعد از تاریخ۱۲۸۰ شمسی تابعیت خارجی تحصیل کرده باشد، تبعیت خارجی او کان لم یکن بوده و تبعه ایران شناخته می‌شود ولی درعین حال کلیه اموال غیرمنقول او با نظارت مدعی العموم محل به فروش رسیده و پس از وضع مخارج فروش قیمت آن به او داده خواهدشد و بعلاوه از اشتغال به وزارت و معاونت وزارت و عضویت مجالس مقننه و انجمن های ایالتی و ولایتی و بلدی و هرگونه مشاغل دولتی محروم خواهد بود. تبصره: هیات وزیران می تواند بنا به مصالحی به پیشنهاد وزارت امور خارجه تابعیت خارجی مشمولین این ماده رابه رسمیت بشناسد.

هشدار به ورزشی ها

پرونده مدیران دو تابعیتی بارها در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان هم گشوده شد. پرسش هایی که نمایندگان در کمیته های تحقیق و تفحص مطرح می کنند کاملا واضح است چرا منع بکارگیری مدیران دو تابعیتی را خواستار شده اند. سوال اصلی تحقیق و تفحص: چرا افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌كارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد كشور شاغل هستند؟ سوال فرعی تحقیق و تفحص: 1- اشراف و كارآمدی دستگاه‌های امنیتی و نظارتی در این موضوع چگونه است؟ 2- چه كسانی در گذشته و حال در حوزه مدیران ارشد دارای تابعیت و گرین‌كارت از كشورهای متخاصم (آمریكا، انگلیس و ...) هستند؟ 3- همسر و فرزندان كدام یك از مسئولان دارای تابعیت دوگانه هستند؟ 4- خلع قانونی جهت جمع‌آوری اخبار و اخذ خوداظهاری مبنی بر عدم وجود افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌كارت در حوزه مدیران چیست؟

دیروزخبرگزاری  مهر نوشت، گرین‌کارت به مجوزی گفته می‌شود که نشان‌دهنده اقامت دائم در ایالات متحده آمریکاست؛ گرین‌کارت آمریکا در واقع اجازه دائم کار، تحصیل، زندگی و مسافرت به آمریکا و استفاده از مزیت‌های شهروندی این کشور است؛ در میان مدیران ورزشی هم هستند کسانیکه برای دریافت گرین کارت خود اقدام کرده اند؛ حتی مدیری که در جریان حضور تیم ملی رشته تحت مدیریتش در یکی از رویدادهای معتبر جهانی و به هنگام سفر به آمریکا، خانواده اش را هم راهی آمریکا کرد تا برای آنها هم گرین کارت بگیرد.

 

یکی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هم شهروند آمریکاست، حتی هستند چهره‌هایی ورزشی در شورای شهر تهران که سیتیزن آمریکا هستند در حالی که این عضویت با آنچه قانون مدنی بر آن تاکید کرده، منافات دارد

 قانون مدنی بر منع به کارگیری افراد دوتابعیتی در مشاغل حساس تاکید دارد و حتی این موضوع توسط شورای عالی امنیت ملی هم مصوبه شده این در حالی است که در ورزش هستند افرادی که با تابعیت مضاعف مدیریت می کنند، یا اینکه با برنامه و به قصد انجام اقدامات لازم برای گرفتن تابعیت کشور مورد نظرشان، اردوی تیم ملی رشته متبوع خود را در آن کشور برپا می کنند و یا اینکه گرین کارت آمریکا را در اختیار دارند.

افراد دو تابعیتی مدیر کدام بخش های ورزشی نباشند؟

رئیس، دبیرکل، نایب رئیس (مردان و زنان)، خزانه دار و حتی مدیر روابط عمومی در فدراسیون های ورزشی مشاغل حساس ورزشی محسوب می شوند که افراد دو تابعیتی برای بر عهده داشتن آنها فاقد صلاحیت هستند. به هر حال مدیرانی که مشاغل حساس را در اختیار دارند نباید زیر پرچم کشورهای بیگانه قسم وفاداری یاد کنند به خصوص اینکه فعالیت این دسته مدیران می تواند مخاطره‌آمیز باشد و کشور را با چالش روبه رو کند.آخرین ویرایش: دوشنبه 27 مهر 1394 09:14 ق.ظ

معاون ورزش استان تهران: برای مشحون یک راه باقی مانده ؛ استعفا

نویسنده : basketball basketball یکشنبه 26 مهر 1394 01:26 ب.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - حسن میرزاآقابیگ معاون ورزش استان تهران و رییس انجمن راگبی ایران به عنوان یک بسکتبالیست قدیمی نقطه نظرهای راهبردی درباره بسکتبال ایران دارد که مهمترین نکته در حرف هاش استعفا محمود مشحون است.او در گفت و گویی با روزنامه شوت به طور آشکارا از مشحون خواست استعفا بدهد و از بسکتبال برود.حرف های کاپیتان سال های پیشین تیم ملی بسکتبال را درباره این ورزش می خوانید:

-رشته اصلی شما بسکتبال است. در این باره چه نظری دارید؟

اول برای آقای مشحون آرزوی سلامتی می‌کنم، امیدواریم به سلامتی به ایران برگردند و پاسخگوی نتیجه بد تیم‌ملی باشند، ما با یک نسل طلایی هم نتوانستیم المپیکی شویم و فکر می‌کنم باید 12-10 سال دیگر صبر کنیم شاید اتفاقی بیفتد، اما آقای مشحون نشان داد که برنامه ندارد و تنها با انجام رفرمی دوره جدید را آغاز کرده است اما با انتخاب‌هایی که صورت داده هم به خودش ضربه می‌خورد و هم بسکتبال، آقای مشحون اگر همین حالا هم استعفا بدهد و از بسکتبال برود همیشه به عنوان یک اسطوره باقی خواهد ماند، اما اگر بخواهد به همین وضع ادامه بدهد به جایی نمی‌رسد.

-درباره بائرمن مربی آلمانی تیم‌ملی چه می‌گویید؟

ایشان به اندازه مربیان داخلی ایران هم عمل نکرد تعداد تعویض‌هایی که انجام داد بسیار ابتدایی بود و بعد از باخت به فیلیپین نتوانست تیم را جمع کند، متاسفانه آقای مشحون به مربیان ایرانی اعتقادی ندارد وگرنه با مربیان کشورمان از بائرمن بهتر نتیجه می‌گرفتیم.

-خب پیشنهاد شما چیست؟

الان هیچ مسابقه مهمی در پیش نداریم، آقای مشحون استعفا بدهند و از مردم عذرخواهی کنند که صعود نکرده اند، سپس وزارت ورزش با گماردن یک سرپرست بی طرف زمینه برگزاری انتخاباتی سالم و منطقی را فراهم آورد.

-با این اوصاف دیگر هیچ شانسی در گزینشی المپیک نداریم؟

شاید حدود 6-5 درصد شانس داشته باشیم آن هم بستگی به سیدبندی و چینش تیم‌ها از سوی فدراسیون جهانی دارد ولی طبیعی است که یک تیم مطرح را سرگروه ما قرار دهند که کار بسیار دشوار می‌شود. بچه‌های ما در قهرمانی آسیا از جان مایه گذاشتند اما مربی نتوانست بعد از شکست از فیلیپین تیم را ریکاوری کند و به شرایط روحی آرمانی برساند.

 آخرین ویرایش: یکشنبه 26 مهر 1394 01:30 ب.ظ

عروسی نوه بود نه برادرزاده مشحون

نویسنده : basketball basketball یکشنبه 26 مهر 1394 12:11 ب.ظ  •   

محمود مشحون که برای عروسی نوه اش تیم ملی بسکتبال را در بازی های قهرمانی آسیا در چانگشا چین رها کرد و به آمریکا رفت  در مورد حواشی که برای  حضورش در آمریکا رخ داده بود امروز به فارس گفت : این صحبت‌هایی است که برخی دوستان مطرح کرده‌اند و درست نبود و باید خودشان پاسخگو باشند. ما هم حق مان می‌دانیم که این موضوع را پیگیری کنیم.
فرهیختگان بسکتبال - البته حق محمود مشحون است که این خبر را دنبال کند . از طرفی پیشرفت ادبیات گفتاری مشحون برای مان جالب است که این بار افرادی که این صحبت ها را مطرح کردند را دشمنان بسکتبال خطاب نکرد! اما خطاب به دوستان مان در فارس باید بگوییم مشحون به عروسی نوه اش در آمریکا رفت نه برادرزاده اش که در این گفت و گو عروسی برادرزاده مشحون از قول فارس درج شده است.


آخرین ویرایش: یکشنبه 26 مهر 1394 12:16 ب.ظ

بسکتبال ویرانه از نوجوانان تا لیگ و تیم ملی/ خوابزده ها

نویسنده : basketball basketball یکشنبه 26 مهر 1394 09:14 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - برای ما که عادت نکرده ایم ظاهرسازی کنیم نوشتن از کمبودهای بسکتبال سخت است اما از گفتن واقعیت های این ورزش گریزی نیست.
ورزشی که زمانی در اوج آسیا بود و لیگ هایش پر رونق بودند از چند سال پیش یه این سو که ضعف مدیریت در تمامی سطوح آن به وجود آمد شرایط کنونی و آینده این ورزش را به خطر انداخته است.در این بین هم حمایت های احساسی و به عبارتی لوس خیلی از رسانه ها مصداق دوستی خاله خرسه است که بسکتبال را به ناکجاآباد می کشاند. افرادی که به اقناع نرسیده اند و هزینه ای برای طرفداری کورکورانه نمی پردازند زیرا تحمل نگاه قلدرمآبانه صاحبان قدرت را ندارند  بنابراین خیلی زود قافیه را می بازند و همرنگ جماعت می شوند مبادا سهمیه سفرشان قطع شود.
در چنین روزهایی سقوط بسکتبال سرعت بیشتری گرفته است.از برنز تیم ملی که خیلی ها می گویند مقام خوبی است تا نرسیدن نوجوانان به رقابت های نهایی نوجوانان آسیا.از لیگ یک که تعداد تیم هایش هر سال آب می رود تا لیگ برتر که همه دنبال پرکردن خانه دهم هستند تا اندیشیدن به کیفیت بازی ها.
این نگاه کمی ، چند سالی است آزارمان می دهد اما چه باید کرد  تبلیغات مزخرف گوش فلک را کر کرده است.
باورمان نمی شود چطور ممکن است نایب قهرمانی بازی های آسیایی خوب باشد بعد سومی قهرمانی آسیا هم همینطور؟ یعنی آب از آب تکان نخورده است. یعنی در تیم های بسکتبال نوجوانان ایران که در سال 2009 سوم آسیا شد ، در سال 2011 به بهانه نگرفتن ویزا به ویتنام نرفت ، در سال 2013 در تهران ششم آسیا شد و امسال پایین تر از عراق و لبنان حتی از غرب آسیا هم صعود نکرد ، هیچ اتفاقی نیفتاد.
یعنی لیگ یک بسکتبال باشگاههای ایران که روزگاری در همین نزدیکی 24 تیم داشت اما اکنون به زحمت رسیده به 17  تیم ، نتیجه برنامه ریزی درست بسکتبال در چهار سال گذشته است؟
لیگ ها با قوانین غیرعلمی و من درآوردی هر سال قربانی می گیرند که دو سال هم است قربانی اصلی این لیگ های ناکارآمد تیم ملی بسکتبال است اما هنوز می گویند مقام سوم آسیا  خوب است. از قدیم گفته اند کسی که خواب است را می شود بیدارش کرد اما این بسکتبال که خود را به خواب زده را چطور؟     


آخرین ویرایش: یکشنبه 26 مهر 1394 09:48 ق.ظ

اتاق فکر فدراسیون بسکتبال چه کسانی هستند؟

نویسنده : basketball basketball شنبه 25 مهر 1394 03:10 ب.ظ  •   

 پس از اینکه فدراسیون والیبال برای ماندن یا رفتن اسلوبودان کواچ کارگروه ها را تشکیل داد و با منتقدین و موافقان خود دور یک میز نشست حالا نوبت بسکتبال است که برای ماندن یا رفتن درک بائرمن دست به کار شود.

به گزارش کاپ،محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال در اقدامی پسندیده 3 نشست را با مربیان، پیشکسوتان و رسانه های تخصصی والیبال برگزار کرد و در این میان از تمامی نفرات چه مخالفان و چه موافقان خود دعوت کرد، مربیانی که در این مدت بیشترین نقد را به او و دیگر اعضای فدراسیون ، کادرفنی و بازیکنان کرده بودند،همه آنها را دور یک میز فراخواند حتی پیشکسوتان و منتقدین رسانه ای خود را هم دعوت کرد و از آنها خواست که هر نقدی دارند رودررو به او بگویند.

جالب تر اینجا بود که داورزنی در ابتدای نشست به آسمان و ریسمان بافتن نپرداخت، خود را بی گناه و بقیه را گناهکار ندانست بلکه با شجاعت تمام گفت که از همه شما عزیزان می خواهم حول 4 محور هر نقد و صحبتی که به نظرتان به ما و تیم ملی کمک خواهد کرد مطرح کنید. اول از خود من شروع کنید بحث مدیریتی، دوم سرپرستی، سوم کادرفنی و چهارم بازیکنان. ما می خواهیم حرف های شما را بشنویم تا به جمع بندی درستی برسیم.

داورزنی بدون گلایه کردن، بدون اینکه بگوید شما منتقدین دشمن والیبال هستید و چیزی به غیر از شکست والیبال نمی خواهید درخواستش را از کارشناسان مطرح کرد و بقیه هم وقتی دیدند رئیس بدون حب و بغض، بدون کینه با آنها صحبت می کند و از ته دل دست یاری به سوی بقیه دراز کرده است آنها هم بدون حب و بغض نظرات خود را مطرح کردند. کارشناسان از مدیریت فدراسیون گرفته تا سرپرستی، کادر فنی و بازیکنان را نقد کردند و در این میان تنها رئیس گوش می کرد و در برخی مواقع هم البته سعی به دفاع منطقی داشت اما هیچ گاه در برابر نقدها موضع نگرفت و سعی کرد با جان و دل به آنها گوش دهد.

اینکه این جلسات تا چه اندازه نمایشی و فرمالیته بود داورزنی می داند و خودش اما مهم این است که داورزنی نشان داد طاقت شنیدن نقد را دارد و صبورانه به حرف های دیگران گوش می دهد حتی کسانی که می داند شاید به اندازه نوک سوزن با او در این راه یار نیستند. بارها به اینکه داورزنی مدیر باهوشی است اشاره کرده ایم و او با این حرکت خود بار دیگر مهر تائیدی بر ذکاوتش زد.

حالا نوبت بسکتبال است.طبق گفته مسئولان فدراسیون بسکتبال با بازگشت رئیس از آمریکا قرار است این هفته اتاق فکر فدراسیون عملکرد تیم ملی و مربی را ارزیابی کنند.

زمانی که محمود مشحون دوباره به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد گفت:" مهمترین برنامه من برای دور جدید ریاستم استفاده از اتاق فکر است که این روزها مد شده!‌ می‌خواهم از تجربیات پیشکسوتان ، توانایی ذهنی و فنی افرادی که می‌توانند کمک حال بسکتبال باشند استفاده کنم."

امروز روزی است که محمود مشحون باید به وعده خود عمل کند و اتاق فکر را تشکیل دهد اما مسئله این است که اعضای اتاق فکر محمود مشحون چه کسانی هستند؟ آیا مشحون هم مثل داورزنی از همه دعوت خواهد کرد مربیانی که منتقدش هستند، پیشکسوتانی که سالهاست به عملکرد او نقد دارند و یا حتی رسانه هایی که منتقد محمود مشحون بودند در این جلسه حضور پیدا خواهند کرد؟ یا باز هم مشحون اتاق فکری با اعضای نزدیکش تشکیل خواهد داد همان هایی که همیشه چشم و گوش بسته  دستورات او را اطاعت می کردند؟

مهم تشکیل اتاق فکر یا کارگروه نیست مهم بازدهی این جلسه است اینکه نقاط ضعف به خوبی مطرح شود. بودن مخالفان اتفاقا برای خود مشحون هم خوب است چون آنها به ضعف ها اشاره خواهند کرد و اگر مشحون هم همچون داورزنی مدیر باهوشی باشد از نقدهای آنها در جهت مثبت استفاده خواهد کرد. داورزنی به منتقدان و نقدهای آنها نگاه منفی ندارد و برای همین هم صبوری به خرج می هد، ای کاش مشحون هم این نگاه منفی را از خود دور کند و با جان و دل برای یک بار هم شده همه را دور یک میز جمع کند و سعی کند در این جلسه بیشتر بجای سخن گفتن تنها گوش دهد.

به هر حال امیدواریم اتاق فکر بسکتبال تنها متشکل از آدم هایی که کاری جز تعریف وتمجید روسا و مهر تائید زدن بر عملکرد و تصمیم های آنها ندارند، نباشد چون مطمئنا چنین جلسه ای بازدهی زیادی نخواهد داشت و اتفاقی برای بسکتبال نخواهدافتاد.

ای کاش یا کاری را انجام ندهیم یا اگر انجام می دهیم به آن اعتقاد قلبی داشته باشیم و با اصولی انجام دادن آن نشان دهیم که این تنها یک شو نیست.

سعیده فتحیآخرین ویرایش: شنبه 25 مهر 1394 03:12 ب.ظ

فتحی - شاهین طبع ؛ فرهنگ و بسکتبال

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 22 مهر 1394 09:29 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - افشین رضاپور؛ گفت و گوی مهران شاهین طبع با سعید فتحی در رادیو ورزش می تواند فرهنگ جدیدی در بسکتبال  ایران بنا کند. چهارشنبه شب هفته پیش بود که در برنامه تلویزیونی توپ و تور از شبکه سه شاهین طبع و فتحی به اتفاق علی توفیق دبیر فدراسیون ، گفتمان توام با گاردگیری نسبت به یکدیگر داشتند که در فردای همان روز نوشتیم این برنامه با همه کاستی ها به خاطر آنکه بعد از سال ها امکان ایجاد فرصت برابر و گفتمان موافق و مخالف را به وجود آورده است می تواند در صورت استمرار و تکرار برای یبسکتبال ایران مفید باشد.

مصداق نوشته مان را امروز در برنامه رادیویی جهان بسکتبال شبکه ورزش شنیدیم که مهران شاهین طبع به قول فتحی با اعتماد و عزت نفس برخی از ضعف های بازی تیم ملی بسکتبال را در جام ملت های آسیا به گردن گرفت. شاهین طبع هم به خاطر پدید آمدن برخی سوء تفاهم ها در برنامه قبلی عذرخواهی کرد .

هر چند کسی با این حرف های مربی تیم ملی دنبال مقصر نبود و اینک با گفته های چند روز گذشته شاهین طبع کسی نمی خواهد تقصیر را به گردن یک نفر بیندازد بلکه آنچه در دیالوگ مربیان بزرگ بسکتبال ایران اتفاق افتاد تحمل یکدیگر و نگاه از درون و ریشه ای در بسکتبال بود که می تواند فرهنگ این ورزش را  از آنچه طی سیزده سال مدیریت اتفاق افتاد غنی تر کند. بسکتبال ایران تعامل ندارد و درد بی فرهنگی آن بر دیگران تحمیل می شود. ابن گونه است که افراد در اجتماع بسکتبال نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند زیرا جایی برای ابراز عقیده غیر از آنچه مالکان قدرت می خواهند ، وجود ندارد.

 با تایید نظر کارشناسان می خواهیم از دریچه فرهنگی هم به بسکتبال نگاه کنیم که متاسفانه ریشه بیشتر مشکلات این سیزده سال تا امروز درد بی فرهنگی بوده است.

فرهنگ بسکتبال به جای ایجاد واکنش های متقابل با یکدیگر شدیدا تحت الشعاع قدرت متمرکز دست یک نفر است که در این میان نظر مخالف و موافق یا هم اندیشی و تبادل آرا به طور همسان ظهور پیدا نمی کند و این روش زمینه سوءاستفاده های مختلف از قدرت و ارکان چسبیده به آن را فراهم می کند.

درد بی فرهنگی بسکتبال یک نوع زندان بیرونی ایجاد کرده که اجتماع آن می دانند مشکل کجاست اما به قول گفتنی دچار درک فریبانه هستند.

نکته ای که گافمن به آن اشاره دارد و درباره نقش آفرینی انسان ها وقتی در موقعیت های مختلف قرار می گیرند می گوید: فرد کارآمدی اگر حقیقت را بازگو کند سریعا طردش می کنند و حذف می شود.

ما در بسکتبال مشکلاتی داریم که ریشه های آن را باید در درد بی فرهنگی آن طی سیزده سال مدیریت سنتی با تفکراتی که در ناخودآگاه این نوع مدیریت شکل گرفته است ، جست و جو کنیم.آخرین ویرایش: چهارشنبه 22 مهر 1394 10:15 ق.ظ

بررسی های منطقی دور از بیانیه های کلنگی!

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 22 مهر 1394 09:20 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - این روزها بررسی نتایج تیم ملی بسکتبال و شرایط بسکتبال ایران با هم از سوی رسانه های مختلف صورت می گیرد. یک حرکت خوب که می تواند به بسکتبال ایران کمک کند.بسکتبالی که به جای درست اندیشیدن ، درگیر انتشار بیانیه های کلنگی است. در این ارتباط قسمتی از میزگرد ایرنا با حضور عنایت آتشی ، مهران شاهین طبع و علی توفیق را می خوانید:

* حاشیه سازی رسانه ها

ایرنا: شاید اقدام برخی رسانه ها در حاشیه سازی قابل انتقاد باشد اما طبیعی است که چنین مسائلی برای رسانه ها جذابیت دارد. ولی از یک بازیکن با تجربه هم انتظار می رود در مصاحبه با رسانه ها مسائلی مطرح نکند که به ضرر تیم ملی است.

 توفیق: انعکاس این مسائل در رسانه ها چه سودی برای بسکتبال دارد؟ در یکی از جلسات تمرین تیم ملی مهدی کامرانی بسیار بی انگیزه و ناراحت بود زیرا شنیده بود درک بائرمن در یک مصاحبه گفته او پیر شده و باید از تیم ملی کنار برود. وقتی از رسانه ای که این مصاحبه را منتشر کرده است پیگیری کردم متوجه شدم که یک روزنامه در بازنشر آن مصاحبه، دست به تغییر سخنان سرمربی تیم ملی زده است.

 ایرنا: چرا فدراسیون با بازیکنانی که مصاحبه های حاشیه ساز می کنند برخوردی نمی کند؟

 توفیق: صد در صد برخورد کرده است اما شاید صلاح نباشد مطرح شود.

 آتشی: من قصد تخریب تیم ملی را ندارم. سوالی که مطرح کردم این است که چرا بائرمن از بازیکنان شناخت پیدا نکرد؟ مگر بازیکنان ما چند بازی کرده اند که بگوییم خسته شده اند؟ ما سه مسابقه مهم داشتیم و آن هم مقابل فیلیپین، کره جنوبی و چین بود.

 توفیق: چرا شما و دیگر کارشناسان می گویید فقط سه مسابقه در این رقابت ها داشتیم؟ تیم های حاضردر مسابقات همه با انگیزه بودند از جمله فلسطین همان تیمی بود که در روز نخست رقابت ها فیلیپین فینالیست را شکست داد،اردن، لبنان و فلسطین هم چنین شرایطی دارند.

 آتشی: فلسطین که برای نخستین بار مقابل ایران قرار گرفت. با دو تیم اردن و لبنان هم که در این رقابت ها روبرو نشدیم. غفلت ها باعث می شود گاهی اوقات از شرایط ایده آل دور شویم. بائرمن یک مسئولیتی قبول کرده و باید پاسخگوی عملکرد خود نیز باشد.

توفیق: تیمی هایی که در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرده اند تیم های اول و دوم منطقه خود بوده اند بنابراین نمی توان گفت که تیم های ضعیفی هستند.

آتشی: نمی گویم تیم های ضعیفی هستند بلکه تیم های درجه اولی که رقیب ما باشند نیستند.

توفیق: صعود تیم های ژاپن و فیلیپین به جمع چهار تیم برتر مسابقات که در مراحل اول و دوم رقابت های قهرمانی آسیا همگروه ما بودند نشان می دهد که تیم ملی ایران در این مراحل رقابت های آسانی نداشته است. قطر تیمی است که در یک مسابقه نزدیک کره جنوبی را شکست داد. فلسطین برای نخستین بار در رقابت های قهرمانی آسیا شرکت کرد اما فیلیپین را شکست داد.

 آتشی: من نمی دانم شما چه برداشتی از حرف من داشتید اما نظر من این است که می توانستیم در سه مسابقه مهم و حساس خود با تمام توان به میدان برویم و به موفقیت برسیم. مسئله این است که بائرمن تا پایان مسابقات ترکیب اصلی خود را پیدا نکرد.

 توفیق: اتفاقا برعکس به نظر من بائرمن ترکیب خود را کاملا خوب شناخته بود.

 آتشی: در کدام مسابقه ترکیب خود را پیدا کرد؟

شاهین طبع: در مسابقه با فیلیپین ما اشتباه جا به جایی بازیکن نداشتیم. بلکه استراتژی بازی خود را اشتباه انتخاب کردیم. اگر کارشناسان بسکتبال دقیق تر مسابقه را نگاه کنند می بینند بازیکنی که خیلی خوب گل می زند، خیلی هم گل می خورد. اگر دقیق تر نگاه کنند متوجه می شوند که روی کار بازیکن کنار خود نیز تاثیر منفی می گذارد. ممکن است مربی به یک بازیکن گفته است شوت بد نزن اما او این کار را انجام می دهد و برخی از همین شوت هایش گل هم می شود. در مسابقه با فیلیپین از همین موضوع به مشکل خوردیم وگرنه در دیگر مسابقات با همین استراتژی به پیروزی رسیدیم.آخرین ویرایش: چهارشنبه 22 مهر 1394 09:25 ق.ظ

علاقمندی مسئولان هیوستون برای حضور کاظمی در تمرینات

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 21 مهر 1394 10:27 ق.ظ  •   

ارسلان کاظمی که چند روزی را در تمرینات آتلانتا هاوکس سپری کرده بود، با تصمیم مسئولان این تیم از کمپ تمرینی کنار رفت و حالا باید به فکر باشگاه جدیدی باشد.در همین زمینه تیم هیوستون راکتس که با چند بازیکن مصدوم روبرو است، علاقمند شده است که ارسلان کاظمی را به کمپ تمرینی خود بیاورد و آزمایش کند.سه بازیکن این تیم به دلیل مصدومیت وضعیت‌شان مشخص نیست و مسئولان هیوستون نیز منتظرند ببینند وضعیت آنها چه می‌شود تا پس از آن در مورد کاظمی تصمیم بگیرند.هیوستون تا کنون با 14 بازیکن قرارداد قطعی امضا کرده است و برای جذب نفر پانزدهم خود دو دل است.فارسآخرین ویرایش: سه شنبه 21 مهر 1394 10:28 ق.ظ

کوهیان: لیگ ایران شبیه قهرمانی کشور شده است

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 21 مهر 1394 10:23 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - تیم ملی بسکتبال با برنز رقابت های قهرمانی آسیا نتوانست به طور مستقیم ورودی بازی های المپیک را دریافت کند . این تیم باید برای رقابت های بین قاره ای شانس خود را بیازماید اما مشکلات بسکتبال ایران ورای نتیجه نگرفتن تیم ملی  در بطن این ورزش نهفته است . مشکلاتی که خبرنگار صداوسیما آنها را در گفت و گوهایی با کارشناسان بسکتبال آشکار ساخته است و در عین حال راهکارهای آنان را نیز ارایه کرده است.

 فرزاد کوهیان سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان 2015 به زنجیره ای از عوامل ضعف اشاره کرد که به کیفیت لیگ داخلی بازمی گردد. او گفت: لیگ ایران در گذشته کیفیت بهتری داشت و مسابقات سختتر بودند، به همین علت وقتی بازیکنان وارد رقابت با حریفان آسیایی می شدند،‌ کار برایشان آسانتر بود. حالا اسپانسرهای خوبی در لیگ نداریم و به همین علت برخی بازیکنان بیرون می مانند یا برای بازی به خارج از کشور می روند. او همین ضعف اسپانسرها را علت نیامدن بازیکنان خارجی خوب به ایران دانست و ادامه داد: برخی تیم ها که دیگر بازیکن خارجی هم جذب نمی کنند، همین موضوع کیفیت لیگ را پایین آورده است، وقتی بازیکنان ملی کمتر با حریفانی قویتر از خود درگیر می شوند، ‌به تدریج افت می کنند. کوهیان زنجیره ضعف لیگ را به استعدادیابی و کار مربیان هم کشاند و گفت: اگر استعدادیابی خوبی انجام شود و لیگ خوب نباشد، در نهایت استعدادهای خوب از دست می روند، استعدادهای خوب باید در لیگ به چالش کشیده شوند ضمن اینکه مربیان خوب هم از لیگ بیرون می مانند و در نهایت تیم ملی قوی از دل لیگ بیرون نمی آید. 
راهکارها: سرمربی سابق تیم بسکتبال ذوب آهن تاکید کرد: ابعاد مختلفی از جمله استعدادیابی، ‌تبلیغات و برنامه ریزی خوب وجود دارد که تمام این موارد باید برای پیشرفت بسکتبال در کنار هم باشند، در این میان لیگ از مهمترین ارکان است، لیگ ایران به تدریج شبیه مسابقات قهرمانی کشوری شده است، خروجی آن هم اتفاقات کنونی است. او ادامه داد: یکی از راهکارها این است که گروه آسیب شناسی لیگ تشکیل شود، کمیته آسیب شناسی از منظر جذب اسپانسر، قوانین مالی و جدول مناسب لیگ به بررسی بپردازد، در نهایت هم برنامه ریزی خوبی انجام شود که هر سال لزومی بر ایجاد تغییرات در آن نباشد، تاریخ برگزاری لیگ هم برای هر سال مشخص باشد. آخرین ویرایش: سه شنبه 21 مهر 1394 10:24 ق.ظ

رمضان: پشتوانه برای این نسل نساختیم

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 21 مهر 1394 10:20 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - تیم ملی بسکتبال با برنز رقابت های قهرمانی آسیا نتوانست به طور مستقیم ورودی بازی های المپیک را دریافت کند . این تیم باید برای رقابت های بین قاره ای شانس خود را بیازماید اما مشکلات بسکتبال ایران ورای نتیجه نگرفتن تیم ملی  در بطن این ورزش نهفته است . مشکلاتی که خبرنگار صداوسیما آنها را در گفت و گوهایی با کارشناسان بسکتبال آشکار ساخته است و در عین حال راهکارهای آنان را نیز ارایه کرده است.
 بهرام رمضان سرمربی سابق تیم صنایع ماهشهر هم گفت: پشتوانه خوبی برای نسل طلایی ایجاد نکرده ایم و به پایه ها بها نداده ایم ضمن اینکه برای داشتن تیم ملی قوی باید لیگ خوبی داشته باشیم، زمانی که لیگ قوی نباشد، ‌نتیجه همین می شود. او لیگ ضعیف را هم در مجموع به سرمایه گذاری و نداشتن حمایت مالی مربوط دانست و افزود: زمانی که تعداد تیم ها محدود می شود، ‌کیفیت مسابقات هم پایین می آید و بازیکنان آبدیده نمی شوند. رمضان تاکید کرد:‌ در چند سال گذشته به جز گیبسون در پتروشیمی،‌ بازیکن خارجی شاخصی به لیگ ایران نیامده است درحالی که قبل از سال 91 بازیکنان خارجی خوبی به ایران می آمدند با آن بازیکنان خارجی هم کیفیت مسابقات بهتر بود، تمام این موارد بصورت زنجیره وار دست در دست هم داده اند تا اولی خود را در آسیا از دست دهیم.
راهکارها: مربی بسکتبال پایه راهکارهای خود را هم در 2 بخش ارائه کرد: پشتوانه سازی با ارج نهادن به پایه های بسکتبال و ترغیب اسپانسرها برای داشتن لیگی قوی از مهمترین ارکان برای کسب نتایج خوب و موفقیت دوباره در آسیا است.


آخرین ویرایش: سه شنبه 21 مهر 1394 10:25 ق.ظ


تعداد کل صفحات ( 7 ) 1 2 3 4 5 6 7
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic