شیوه های رفتاری مشحون با قهرمانی یا بدون قهرمانی تیم ملی بسکتبال در آسیا/ادامه سناریوی کناره گیری دسته جمعی

نویسنده : basketball basketball سه شنبه 31 شهریور 1394 10:33 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال –  افشین رضاپور ؛ دست پیش بگیر پس نیافتی یکی از کارهای مشحون است که در 13 سال گذشته از عهده آن در بسکتبال خوب بیرون آمد.  سر و ته قضیه خیلی ساده است . تیم ملی بسکتبال مانند همه دوره هایی که در 8 سال گذشته قهرمان آسیا شد باز هم به چانگشا رفته تا یک بار دیگر قهرمانی در آسیا را جشن بگیرد.

مشحون همان مشحون است . فدراسیون مشحون 14 سال پابرجاست و شاکله تیم ملی بسکتبال با حدود 28 سال سن همان نفراتی هستند که سال هاست لقب نسل طلایی دارند. رقبای آسیایی هم خیلی زور بزنند با تک چهره های تبعه شده از نقاط دیگر دنیا برابر ایران لک و لک کنند. بنابراین نمی دانم بوقچی بازی در این دوره ریشه اش کجاست و اصلا این دوره چه تفاوتی با دوره هایی که ایران قهرمان آسیا شد ، دارد که تا این اندازه دادار دودور راه انداختند.

یکی تازه از راه رسیده عاشق بسکتبال شده و افتاده توی سایت ها جار می زند و حماسی از قهرمانی ایران می نویسد طوری که انگار تیم ملی بسکتبال ماموریت یافته همچو فرهاد در عشق شیرین کوه سوراخ کند.

مشحون اما از این فضا به سود خودش استفاده می کند. یکی از عادت های او پیش از مسافرت ها چو انداختن کناره گیری دسته جمعی است. او از چند روز قبل خطاب به اطرافیانش می گوید خسته شده ام بعد از این رقابت ها دیگر کنار می روم اما این کناره گیری لفظی پس از قهرمانی تیم ملی فراموش می شود و مشحون تمامی آنچه را قبل از بازی ها گفته بود فراموش می کند و به صندلی اش در فدراسیونش دو دستی می چسبد.

 آرزوی مشحون در این دوره قهرمانی تیم ملی بسکتبال و راهیابی تیم به المپیک است که البته همه ما این آرزو را داریم اما برای مشحون حضور در المپیک ، اتفاق های تازه تری در پیش دارد.

او باید در یک سال آینده به شکایت و زیرآب زنی منتقدانش شدت بدهد، تعداد شماره حساب بهمن سلیمانی نایب رییس در سایت فدراسیون بیشتر شود ، مهران سررشته با یک حرکت حماسی دیگر نظیر کناره گیری از انتخابات به نفع مشحون تا مدیریت تیم های ملی ارتقا یابد و در این بین افرادی که در فضای احساسی و پرشتاب بعد از دوم خرداد 1394 اشتباهی یا به توصیه وارد فدراسیون شدند راه خود را دوباره کج کنند و بروند همان جایی که طی هشت تا 13 سال گذشته بودند.

تیم ملی بسکتبالی که در آسیا قهرمان است برای برداشتن گام های بعدی مشحون به او جرات بیشتر می دهد تا دوباره در اتاق پر از مسئول و مربی تصمیم شخصی بگیرد و بازیکنی را به دلخواه از سهمیه بازیکنان ملی آزاد یا دوباره سهمیه کند. ببینید سروته قضیه قهرمانی تیم ملی بسکتبال چقدر ساده است؟ این تجربه 8 سال گذشته و سه بار قهرمانی ایران در جام ملت هاست که به ما می گوید بعد از قهرمانی اول ، شانزده تیم در لیگ برتر باشگاهی ما شد چهارده تیم. با قهرمانی دوم علاوه بر حذف افراد تیم ها به 12 و سپس 10 تیم رسیدند و اکنون پس از قهرمانی سوم و پیش از قهرمانی چهارم شاید 9 یا هشت تیم باشگاهی داشته باشیم . زمانی لیگ یک به تنهایی 24 تیم داشت اما امسال با ترکیب لیگ یک و دو تعداد تیم ها کمتر از قبل شده است.

شکر خدا با ادامه این روند و مطالب حماسی در وصف قهرمانی ملی پوشان پیش از رقابت های 2017 تعداد تیم های باشگاهی به شش و چهار تیم هم خواهد رسید.اصلا هم مهم نیست نوجوانان ایران در غرب آسیا سوم شد زیرا دست پرورده مشحون نبودند یا تیم بسکتبال جوانان ایران بعد از سه دوره تجربه جهانی با فرصت سوزی ها بین شانزده تیم چهان چهاردهم شد چون مشحون ، فدراسیونی را که سیزده سال رییس آن بود را بعد از شش ماه دیر در اختیار گرفت!

زبانم لال اگر تیم ملی بسکتبال یک درصد قهرمان آسیا نشود اتفاقات دیگری می افتد.

آنجاست که سیل ورود افراد به فدراسیون مشحون مورد هدف قرار می گیرد که چی ؟ من از همه نیروها استفاده کردم . مربی ایرانی ، خبرنگار و دوربین با خودم بردم ، پول مربی خارجی را از زیر سنگ جور کردم .

همه گفتند تیم قهرمان است اما مافیای بسکتبال آسیا در آن شوتی که بازیکن حریف با دست راست زد اجازه نداد قهرمان شویم زیرا چنانچه قهرمان آسیا می شدیم فرانسه که میزبان یوروبسکت بود اما قهرمان نشد زیر سئوال می رفت!

فلان فلان شده همان بازیکن ، تمام شوت ها را با دست چپ می زدها اما ببینید چطور مافیای بسکتبال دست راست او را برای چنین لحظه ای گذاشت.این سیستم آموزش و پرورش است که ما نداریم یا 13 سال است ناله می کنم سالن نداریم بچه ها را ببریم شوت با هر دو دست راست و چپ را به آنها آموزش بدهیم. کو گوش شنوا.حریفان با بنز جلو رفتند و ما با ژیانی که یک لاستیکش هم پنچر است در حال حرکت هستیم.

قهرمانی تیم ملی آرزوی ماست و به قهرمانی چهارم تیم ملی با نسل طلایی باور داریم اما نگرانی ما بعد از قهرمانی است . درست مانند بعد از قهرمانی هایی که تاکنون بوده . نگرانی ما از دست پیش بگیر پس نیافتی هاست وقتی رشد نامتوازن بسکتبال در سایه قهرمانی با همان مردان سرافراز ملی پوش پنهان می شود و بسکتبال هر سال بیشتر آب می رود...            آخرین ویرایش: سه شنبه 31 شهریور 1394 10:34 ق.ظ

جام ملت هایی که انتخابی المپیک است

نویسنده : basketball basketball دوشنبه 30 شهریور 1394 10:12 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - بیست و هشتمین دوره رقابت های بسکتبال جام ملت های آسیا از چهارشنبه با حضور شانزده تیم در چهار گروه چهار تیمی در چین آغاز می شود. این رقابت ها  از سال 1960 به میزبانی فیلیپین به راه افتاد  که هفت تیم در نخستین دوره آن شرکت کرده بودند. نخستین و دومین دوره این رقابت ها با فاصله سه سال برگزار شد اما در ادامه بازی ها نظم خوبی به خود گرفت و تاکنون هر دو سال یک بار برگزار شده است. رقابت های جام ملت ها یک بار برای سهمیه انتخابی رقابت های جهانی است و یک بار هم در سال منتهی به المپیک ، سهمیه انتخابی این بازی هاست. امسال بیست و هشتمین دوره این رقابت ها انتخابی المپیک است که قهرمان ، سهمیه المپیک 2016 ریو را به دست می آورد.

روز و ساعت بازی های ایران :

چهارشنبه : ایران ..........ژاپن ساعت 10

پنجشنبه : ایران ...............هند ساعت 7:15

جمعه : ایران ................مالزی ساعت 5

بازی ها به وقت ایران است.آخرین ویرایش: دوشنبه 30 شهریور 1394 10:14 ق.ظ

ایران کامل ترین تیم آسیا

نویسنده : basketball basketball دوشنبه 30 شهریور 1394 10:11 ق.ظ  •   


فرهیختگان بسکتبال - بسکتبال جام ملت‌های آسیا از اول مهر در چانگشای چین آغاز می‌شود و تیم ایران  مدافع قهرمانی در گروه اول با تیم‌های هند، ژاپن و مالزی همگروه است. بسکتبال ایران به عنوان مدعی تمام عیار این دوره تمامی نگاه ها را به خود جلب کرده تا جایی که بیشتر دست اندرکاران و کارشناسان بسکتبال آسیا از قهرمانی ایران حرف می زنند. سایت بازی ها نیز درباره تیم ایران نوشت:

مدافع عنوان قهرمانی می‌خواهد همچنان تا جایی که از سوی حریف خلع سلاح شود، در قدرت باقی بماند. ایران کلاس بازی‌اش را در مسابقات دوستانه نشان داد و بر آن صحه گذاشت . آنها توانستند در مسابقات ویلیام جونز بدرخشند و در تورنمنت اطلس اسپرت چین نیز خوب کار کردند و بعد از میزبان دوم شدند.

با پذیرش یک سری اشتباهات کوچک بازیکنان ایران سرحال به نظر می‌آیند و شرایط خوبی برای تغییرات در جهت دفاع از عنوان قهرمانی دو سال قبل خود در فیلیپین دارند.

ایران دوره گذشته قهرمان رقابت های فیلیپین شد و حامد حدادی را به عنوان امتیازآورترین و بهترین بازیکن جام معرفی کرد. تیم ملی  شاخص هایی دارد که دلمان را برای حرف هایی که درباره قهرمانی می زنیم محکم تر می کند. علاوه بر حامد ، صمد نیکخواه بهرامی ، مهدی کامرانی با حامد آفاق در کنار سنتر آسیا قرار گرفته اند  که تجربه سه قهرمانی آسیا ، یک بار حضور در المپیک و دو بار بازی در عرصه رقابت های جهانی دارند. تحربیات بین المللی این نفرات در باشگاههای خارجی هم بماند که خود عامل مهم روانی است و در هر حالتی رقبا بویژه چین را می ترساند.

تیم ملی به غیر از این چهار بازیکن در هر موقعیت چند بازیکن آماده دیگر دارد. سعید داور پناه ، بهنام یخچالی ، سجاد مشایخی ، جوادداوری ، محمد جمشیدی ، اوشین ساهاکیان ، محمد حسن زاده و اصغر کاردوست با میانگین سنی 28 سال نشان از تجربه و پختگی بازیکنان تیم ملی در عرصه بین المللی دارد.آخرین ویرایش: دوشنبه 30 شهریور 1394 10:12 ق.ظ

مالزی ؛ جوان ترین تیم

نویسنده : basketball basketball دوشنبه 30 شهریور 1394 10:10 ق.ظ  •   

مالزی یکی از دو تیم جوان  بسکتبال ملت های آسیاست.آنها در اندازه خودشان بازی می کنند و خطری برای تیم های حریف بشمار نمی آیند.این تیم دو بازیکن بالای دومتر دارد و با 23 سال یکی از جوانترین تیم های جام بیست و هشتم است. آنها در رقابت های جنوب شرق آسیا نایب قهرمان شدند و با تدارک مناسب در حد بسکتبال مالزی به چین آمده اند.تیم ایران روز جمعه با مالزی دیدار می کند. آخرین ویرایش: دوشنبه 30 شهریور 1394 10:11 ق.ظ

هند ؛ چهره متفاوت

نویسنده : basketball basketball دوشنبه 30 شهریور 1394 10:09 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - بسکتبال هندوستان در این دوره از رقابت ها می خواهد از خود چهره ای متفاوت نشان بدهد.این صحبت بیشتر بازیکنان به همراه سرمربی تیم ملی این کشور است که جانشین اسکات فلمینگ شده است.هندی ها بعد از رفت و آمد چند مربی صربستانی ، به سراغ مربی آمریکایی رفتند. فلمینگ دو سال پیش کارش را با تیم ملی هند آغاز کرد اما با استعفای او تیم ملی این کشور با مربی هندی در رقابت های چانگشا بازی می کند.

فلمینگ بعد از ترک هند به آنها قول داد هرگونه کمکی بخواهند برای شان انجام می دهد.هند دو بازیکن خوب به نام آمیت سینگ و امریت پال سینگ دارد که در لیگ ژاپن بازی می کنند.آمیت اسلحه اصلی تیم با 203 سانتیمتر قامت است.بسکتبال هند را در حال توسعه معرفی می کنند اما هم اینک این تیم جزو تیم های درجه سه بسکتبال آسیاست و رتبه شصت و یکم را در بین رده بندی فدراسیون جهانی در اختیار دارد. نوع بازی هندی ها متکی به بازی فیزیکی و درگیرانه است.آخرین ویرایش: دوشنبه 30 شهریور 1394 10:10 ق.ظ

سه گام محکم ایران در دور اول

نویسنده : basketball basketball دوشنبه 30 شهریور 1394 10:01 ق.ظ  •   


بررسی حریفان تیم ملی در گروه A رقابت های بسکتبال جام ملت های آسیا


فرهیختگان بسکتبال - جوانان مالزی ، بسکتبال ظریف و شکننده ژاپن و تغییرات هندی ها برای ورود به جمع تیم های درجه دو آسیا ، هیچ کدام رقیب جدی ایران در دور نخست رقابت های بسکتبال جام ملت های آسیا نیستند. بازی هایی که از چهارشنبه در دو تالار شهر چانگشا چین آغاز می شود و تیم ملی بسکتبال با ستارگانش در نخستین مسابقه به دیدار ژاپن می رود. ملی پوشان بسکتبال با میانگین 28 سال تیمی باتجربه در این دوره بشمار می آیند و بخت نخست قهرمانی هستند.این تیم بعد از بازی با ژاپن ، پنجشنبه و جمعه برابر هند و مالزی قرار می گیرد که هر سه تیم در حد تیم ملی نیستند و خیال ملی پوشان از سه پیروزی راحت است. بررسی تیم ها را در پست های دیگر بخوانید.آخرین ویرایش: دوشنبه 30 شهریور 1394 10:03 ق.ظ

ژاپن ؛ رویای هاسه گاوا

نویسنده : basketball basketball دوشنبه 30 شهریور 1394 09:59 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - ژاپنی ها تیم چهل و هفتم بسکتبال دنیا هستند که در گروه A جدی ترین حریف ایران به نسبت هند و مالزی بشمار می آیند.

ژاپن در بسکتبال داخلی لیگ خوبی دارد که با اسپانسرهای قوی اداره می شود. ژاپنی ها در گرفتن میزبانی های متعدد بسکتبال توانمندی خود را در بخش سخت افزاری و امکانات مجهز شهرها نشان دادند اما در بحث ملی ، بسکتبال ژاپن از سطح تیم های درجه یک آسیا دور شده است . آخرین بار که تیم ملی ژاپن روی سکو سه گانه بسکتبال قاره کهن ایستاد به سال 1997 و رقابت های قهرمانی آسیا در ریاض عربستان بازمی گردد که این تیم بعد از کره جنوبی در جایگاه دوم قرار گرفت.

 بسکتبال ژاپن در دو دهه گذشته مربیان خارجی زیادی استخدام کرد اما برنامه های آموزشی در سراسر کشور نتوانست مشکلات تیم ملی ژاپن را در بازی های ملی برطرف کند. یکی از بزرگترین مشکلات این تیم جثه بازیکنان ژاپنی است که به نسبت بسیاری از تیم های دیگر ضعیف تر است حتی آنها که روزگاری با سبک سرعتی بازی می کردند در این سال ها نتوانستند بر اساس همان سبک و سیاق گذشته نتیجه بگیرند.

تیم ملی ژاپن در رقابت های دوره پیش برای بازی پنجمی آسیا به میدان رفت اما در مسابقه های اطلس چین که حدود دو ماه قبل برگزار شد تا حدی امیدوارکننده بود.این تیم بازی خوبی با تیم جمهوری چک برگزار کرد و در رقابت های ویلیام جونز چین تایپه اتفاق های تازه ای خلق کرد.

ژاپنی ها دارای قامت بلندتر و جثه های قوی تر شده اند . رویای هاسه گاوا سرمربی تیم ملی ژاپن در این بازی ها ارتقا تیم از موقعیت دوره گذشته است اما می داند رسیدن به این هدف کار آسانی نیست.

جوجی تاکئوشی بهترین بازیکن تیم ملی ژاپن است به همراه یوتا تابوسو 35 ساله که هاسه گاوا او را با خود به چانگشا آورده است. بازیکنی که در سال های 1999 و 2001 در جام ملت های آسیا با میانگین 3 پاس منجر به گل و 10 امتیاز در هر مسابقه به میدان رفته بود. کن جی هاسه گاوا درباره تیم ملی ژاپن در این دوره می گوید: ما در دور نخست حریف سختی مانند ایران داریم اما تمرکزمان روی سخت کار کردن است بویژه دفاع تیم را ترمیم کردیم و می خواهیم اعتماد به نفس بسازیم. آخرین ویرایش: دوشنبه 30 شهریور 1394 10:04 ق.ظ

برای گرفتن سهمیه المپیک / تیم ملی بسکتبال ایران شایسته ترین تیم است

نویسنده : basketball basketball شنبه 28 شهریور 1394 10:52 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - داشتیم به این فکر می کردیم که چرا تلاش ها برای جلوه دادن تیم ملی بسکتبال در سطح بسکتبال افغانستان است که شاهد از غیب رسید و سایت مسابقات هم در گزارشی به بی رقیب بودن ایران اشاره کرد.

بسکتبال جام ملت‌های آسیا از اول مهرماه در شهر چانگشای چین آغاز می‌شود و تیم ملی کشورمان که مدافع عنوان قهرمانی است در گروه اول با تیم‌های هند، ژاپن و مالزی همگروه است.

 

برهمین اساس سایت مسابقات در آستانه جام ملت‌های آسیا در گزارشی به بررسی وضعیت ایران پرداخته است.

 

*دوران آماده سازی

 

مدافع عنوان قهرمانی می‌خواهد همچنان تا جایی که از سوی حریف خلع سلاح شود، در قدرت باقی بماند. ایران کلاس بازی‌اش را حتی در مسابقات دوستانه نشان داد و بر آن صحه گذاشت و آنها توانستند در مسابقات ویلیام جونز بدرخشند و در تورنمنت اطلس اسپرت چین نیز خوب کار کردند و بعد از میزبان دوم شدند.

 

با پذیر ش یک سری اشتباهات کوچک بازیکنان ایران سرحال به نظر می‌آیند و شرایط خوبی برای تغییرات در جهت دفاع از عنوان قهرمانی دو سال قبل خود در فیلیپین را دارند.

 

 

 

*بازیکنان ستاره

 

مهدی کامرانی به عنوان مسن ترین بازیکن ماموریتی بی بدیل دارد و در سن 33 سالگی بدون شک می‌خواهد از تمام توان خود استفاده کند و با وجود مشکلی که در کتفش دارد به جیسون کارتر، گارد برتر آسیا از فیلیپین برسد و از او بگذرد.

 

*نقاط قوت و ضعف

 

با در نطر گرفتن مسابقات تدارکاتی و دوران آماده سازی، ایران هیچ نقطه ضعفی را نشان نداده است و آنها در هر پستی بازیکنان بزرگی دارند و توان‌شان بالا است. از سوی مربی نیز به خوبی هدایت می‌شوند و روی کاغذ آنها تیم کاملی برای کسب سهمیه المپیک 2016 روی هستند.آخرین ویرایش: شنبه 28 شهریور 1394 10:56 ق.ظ

بائرمن : ما شانس اول قهرمانی هستیم

نویسنده : basketball basketball شنبه 28 شهریور 1394 10:47 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - سرمربی تیم ‌ملی بسکتبال ایران در جمع خبرنگاران، گفت: شرایط خیلی خوبی در تیم ‌ملی حاکم شده است. باید بگویم که انتخاب 12 نفر نهایی تیم ملی کار بسیار سختی بود. ما کارمان را با 26 نفر آغاز کردیم که همه آنها خوب بودند و تلاش کردند. به‌ هر‌ حال 12 نفر نهایی کسانی بودند که شانس قهرمانی ایران را زیادتر می‌کرد‌ند.

او ا‌دا‌مه‌ داد: ما بهترین‌ها را می‌خواستیم تا بتوانیم به مقام قهرمانی آسیا دست پیدا کنیم. همه چیز خوب است و ما با قدرت مسیرمان را پیش می بریم. واقعا یک تیم هستیم و من به بازیکنانم ایمان دارم و خوش بین هستم که می‌توانند موفق شوند.

باوئرمان در پاسخ به این سوال که حضور بازیکنان تبعه شده تیم ها در جام ملت‌های آسیا را چطور ارزیابی می‌کند،گفت: قانون به آنها اجازه داده تا از بازیکنان تبعه شده استفاده کنند. به نظر من قانون اشتباهی است. کسی که برای یک کشور به میدان می‌رود باید در آنجا متولد و بزرگ شده باشد و پاسپورت آن کشور را داشته باشد. با این حال فیلیپین از این قانون استفاده کرده است، اما ما نباید به دنبال توجیه و بهانه‌ای باشیم باید با قدرت آماده شویم تا بتوانیم در برابر هر حریفی با قدرت به میدان برویم. فیلیپین تنها یک بازیکن ندارد،‌ بلکه سه بازیکن آمریکایی – فیلیپینی دارد که از آنها استفاده می‌کند. با این حال من در مورد تیمم صحبت می‌کنم و برای آماده شدن آن کار می‌کنم. ما باید تلاش کنیم تا در برابر هر شرایطی نتیجه‌ لازم را بگیریم. این که فیلیپین بازیکن تبعه شده دارد نباید در کار ما تاثیر بگذارد.

او در پایان به سوالی مبنی بر این که آیا همچنان ایران را شانس اول قهرمانی در آسیا می داند یا نه؟ گفت: بله. من اعتماد به نفس خوبی در تیمم می بینم و می دانم که این بازیکنان شانس اول قهرمانی هستند، اما باید بدانیم که راه بسیار دشواری را پیش‌رو داریم و باید خیلی خوب بجنگیم و خوب مبارزه کنیم.آخرین ویرایش: شنبه 28 شهریور 1394 10:50 ق.ظ

آقا اصلا آسیا NBA بسکتبال ما در سطح افغانستان

نویسنده : basketball basketball شنبه 28 شهریور 1394 09:48 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - بر خلاف بسیاری که این روز ها بسکتبال آسیا را در سطح NBA بزرگ کرده اند و وقتی به بسکتبال ایران می رسند آدم را یاد بدهکاری و بدبختی هایش می اندازند ، ما اعتقاد داریم تیم ملی بسکتبال قهرمانی در آسیا و راهیابی به المپیک را در مسابقه های بسکتبال ملت های آسیا جشن می گیرد. اگر چه جذابیت ورزش به غیرپیش بینی بودن آن است اما تیم ملی بسکتبال بدون در نظر گرفتن اتفاقات خارج از قاعده رقابت های ورزشی ، قهرمان آسیاست و تک سهمیه المپیک را از آن خود می کند.

 این تیم نشانه هایی دارد که دلمان را برای حرف هایی که می زنیم محکم و قرص تر می کند.تیم ملی بسکتبال با حامد حدادی بی همتاست .حتی اگر چینی ها با ژو کی جوان بیایند باز هم حدادی باتجربه تر و تاثیرگذار تر است . در کنار این بازیکن صمد نیکخواه بهرامی ، مهدی کامرانی با حامد آفاق قرار گرفته اند  که تجربه سه قهرمانی آسیا ، یک بار حضور در المپیک و دو بار بازی در عرصه رقابت های جهانی دارند.تحربیات دیگر بین المللی این نفرات در باشگاههای خارجی هم بماند که خود عامل مهم روانی است و در هر حالتی رقیبی مانند چین را می ترساند. 

تیم ایران مربی آلمانی کاربلدی دارد که تیم ملی در رقابت های آینده با او به بهشت می رود. درک بائرمن مدیری به تمام معناست و تاکنون در تمرینات ، مسابقه های تدارکاتی و مصاحبه هایش کاملا حرفه ای برخورد کرده است تا دلمان محکم و قرص تر ، چهارمین قهرمانی ایران را در بسکتبال آسیا جست و جو کند.

تیم ملی به غیر از چهار بازیکن که از آنها نام بردیم در هر موقعیت بازی چند بازیکن آماده دارد. سعید داور پناه ، بهنام یخچالی ، سجاد مشایخی ، جوادداوری ، محمد جمشیدی ، اوشین ساهاکیان ، محمد حسن زاده و اصغر کاردوست. بر خلاف ادعای مشحون که گفته بود نیمی از بازیکنان تیم ملی 23 ساله هستند ، میانگین سنی تیم ملی 29 سال است که نشان از تجربه و پختگی بازیکنان تیم ملی در عرصه های بین المللی دارد.

تیم ملی بدون در نظر گرفتن تیم های الف و ب چین یا شکست هایی که در جام اطلس بدون آمادگی برابر تیم دوم چین متحمل شد امروز در اوج آمادگی و هماهنگی و البته تجربه بین المللی قرار دارد و با تیم های درجه چندم آسیا که سال هاست برابر تیم ملی زانو می زنند قابل قیاس نیست. این تیم سرمایه بسکتبال ایران است که درک بائرمن با توانمندی فنی بالاتر خود به نسبت مربیان پیشین می تواند یک بار دیگر بسکتبال ایران را المپیکی کند بنابراین لطفا در بررسی های تان بسکتبال ایران را در سطح بسکتبال افغانستان نبینید و در حد یک قهرمان آسیا با تیم ملی برخورد کنید.آخرین ویرایش: شنبه 28 شهریور 1394 10:42 ق.ظ

صربستان هم به فینال بسکتبال اروپا نرسید / اسپانیا و لیتوانی المپیکی شدند

نویسنده : basketball basketball شنبه 28 شهریور 1394 09:35 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - صربستان قدرتمند هم در رقابت های بسکتبال اروپا به سرنوشت فرانسه دچار شد و با دیدار نهایی خداحافظی کرد . این تیم که تا بازی نیمه نهایی بدون شکست پیش رفته بود در دیداری نزدیک برابر لیتوانی شکست خورد تا ضمن از دست دادن فینال قهرمانی اروپا برای راهیابی به رقابت های المپیک در بازی های شانس دوباره شرکت کند.

اسپانیا یک شب قبل از این دیدار با غلبه بر فرانسه میزبان سهمیه المپیک گرفت و فردا شب برای قهرمانی به دیدار لیتوانی می رود.

در دومین بازی مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها که بسیار فشرده و پایاپای انجام شد، لیتوانی، تیم سوم بسکتبال مردان المپیک ۱۹۹۶ با نتیجه ۶۷ بر ۶۴ صربستان را برد و رقیب اسپانیا در فینال فردا (یکشنبه) نام گرفت.

پیش از این اسپانیا با برتری ۸۰ بر ۷۵ مقابل فرانسه در وقت اضافه به بازی نهایی مسابقات بسکتبال جام ملت‌های اروپا رسیده بود.بازی رده ‌بندی ساعاتی قبل از فینال بین فرانسه و صربستان انجام می‌شود.  آخرین ویرایش: شنبه 28 شهریور 1394 09:42 ق.ظ

مردان باانگیزه تیم ملی بسکتبال را بیشتر بشناسیم / سفرت بخیر قهرمان

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 25 شهریور 1394 01:45 ب.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال - نفرات تیم ملی بسکتبال بعد از مراسم تودیع که گفته می شود با حضور گودرزی وزیر ورزش و جوانان برگزار می شود بامداد شنبه رهسپار چین محل رقابت های بسکتبال ملت های آسیا می شوند.


کامرانی ؛ با تجربه در بازیسازی

ملی پوشان بسکتبال ایران در چانگشا یک بازیساز تمام عیار دارند.مهدی کامرانی در تمامی قهرمانی های بسکتبال ایران در جام ملت ها حضور داشته و بازیکن تیم ملی در المپیک و رقابت های جهانی هم بود بنابراین باید از او به عنوان یک بازیکن خلاق در مهارت بازیسازی تیم ملی نام برد.کامرانی بعد از یک فصل بازی در رقابت های لیگ چین تجربیات بین المللی خود را برای این دوره از بازی های قهرمانی آسیا چند برابر کرد.

داوری ؛ پاداش باشگاهی

جواد داوری در زمان مهمد بچیروویچ از تیم ملی رفت و شاید بعد از آن هم تمایل چندانی برای بازی در تیم ملی نداشت اما پس از بازی های خوب این بازیکن اصفهانی در بازی های لیگ پارسال ، کادرفنی تیم ملی دوباره داوری را به اردوی این تیم فراخواند . داوری در بازی دو گارد با کامرانی زوج خوبی است و شاید مربیان تیم ملی بر این اساس ترجیح دادند او تا پایان تمرینات در کنار تیم ملی بماند اما نوع بازی با داوری به نظر آنها بستگی دارد.

اصلانی ؛ پیشرفت مناسب

یکی از معدود بازیکنانی که در سال های اخیر پیشرفت خوبی در بسکتبال ایران داشت فرید اصلانی است.او یک بازیکن عادی بود تا اینکه با درخشش در تیم مهرام خودش را به عنوان یک بازیکن با استانداردهای ملی معرفی کرد. در این سال ها اصلانی با اخلاق بر تلاش خود اضافه کرد و اکنون در جمع گاردهای برتر ایران است. او در دفاع شرایط بهتری از جمله دارد اما سجادمشایخی هم تیمی اصلانی در مهرام رقیب جدی او در روزهای پایانی اردوست.

مشایخی ؛ ادامه ترقی

چهار سال پیش در رقابت های باشگاههای غرب آسیا به همراه مهرام و مربیگری مصطفی هاشمی پدیده شد و از آن روز تاکنون در تیم های جوانان و ملی شرایط مناسب خود را حفظ کرد و به ترقی اش در بسکتبال ایران ادامه داد. سجادمشایخی سال ها در کنار مهدی کامرانی بود . نیمکت نشینی این بازیکن با تجربیات خوبی همراه بود که کامرانی و کاپیتان صمد در آن نقش داشتند.مشایخی دو فصل است در مهرام به تنهایی بازیساز است و نشان داد درس های خوبی از گذشته آموخت.

یخچالی ؛ نترس و جسور

در بازی های باشگاهی به یک گلزن تبدیل شد و در رقابت های جهانی اسپانیا به قدری نترس بود که همگان تولد ستاره جوان بسکتبال ایران را باور کردند. او امروز یکی از بازیکنان اثرگذار درک بائرمن سرمربی آلمانی تیم ملی است.بازیکنی در اختیار مربی که برنامه های فنی کادر فنی را در زمین پیاده می کند.یخچالی علاوه بر کیفیت پرتاب در برش های سمت سبد و کارهای دفاعی هم شرایط مناسبی دارد که دست مربی را برای استفاده از این بازیکن باز می گذارد.

آفاق؛ جادوی پرتاب

بازیکنان باتجربه شرایط بسیار خوبی برای تیم در رقابت ها بزرگ به وجود می آورند.جایی که تیم به تجربه یارانش نیاز دارد امثال حامد آفاق به کمک تیم ملی می آیند.آفاق را با پرتاب های جادویی اش بیشتر می شناسند کسی که علاوه بر مثلث تیم ایران با کامرانی – نیکخواه بهرامی – حدادی ، یک پرتاب کننده با قابلیت منحصر به فرد است.آفاق انگیزه های روانی بالایی تا به همراه تیم ملی بسکتبال از آسیا به المپیک ریو برود.

داورپناه ؛ یار جنگنده

 جنگندگی سعید داور پناه یکی از امتیازات این بازیکن در بسکتبال ایران بشمار می آید.او بازی فیزیکی را خوب بلد است و به شایستگی از این نوع بازی کردن خارج می شود.داور پناه در ادوار اخیر لیگ برتر یکی از برترین های بسکتبال ایران بود که سعی کرد جایگاه باثباتی در تیم ملی داشته باشد. هم اینک داورپناه در بین ترافیک بازیکنان دو و سه تیم ملی یکی از بهترین های این تیم است و امتیازی که او را متمایز می کند نوع کار دفاع انفرادی اوست .

جمشیدی ؛ چهره ای جهانی

محمدجمشیدی در رقابت های جام جهانی 2014 اسپانیا با تکنیکی مثالزدنی خود به یک چهره جهانی تبدیل شد. نفوذهای او در موقعیت های متعدد از جمله برنامه هایی است که بازیکن جوان تیم ملی دوره گذشته لیگ روی آن کار کرد هر چند تغییرات کادرفنی تیم پتروشیمی بندرامام تا حدودی بر روحیه و بازی حوان شهرکردی بسکتبال ایران تاثیر منفی گذاشت با این وجود اکنون جمشیدی با اعتماد بائرمن می تواند یکی از خوب های بسکتبال ایران در چانگشا باشد.

نیکخواه بهرامی؛ نگرانی کاپیتان

کاپیتان تیم ملی بسکتبال نگران آمادگی خود بعد از مصدومیت از قسمت کتف است. تکلیف صمد نیکخواه بهرامی امروز و فردا مشخص می شود هر چند بودن صمد در کنار تیم عامل روحی بسیار خوبی است.کاپیتان با تیم ملی در اردوهای آلمان و چین تایپه نبود اما به قدری با تجربه است که تمرین کند و آمادگی اش را برای یک دوره از رقابت های سخت نگه دارد.نام کاپیتان صمد همراه تیم ملی بسکتبال حریفان را بیشتر می ترساند.

ساهاکیان ؛ تشنه پیروزی

اوشین ساهاکیان در سال هایی که هنردوست و تاجیک از بسکتبال در رده ملی جدا شدند بهترین بازیکن موقعیت چهار این تیم بود که ویژگی بارز این بازیکن ارمنی ، دوندگی اوست. اوشین بی ادعا فقط به کاری که در زمین دارد فکر می کند و تابع دستورات کادر فنی است.میزان هماهنگی او در بازی داخلی با حدادی بیشتر از بازیکنان دیگر در این موقعیت است.ساهاکیان به لحاظ فنی نقطه قوت تیم ملی در بسیاری از دیدارهای این تیم در آسیاست.

حسن زاده ؛ تثبیت موقعیت

بازیکنانی که در این سال ها تلاش زیادی داشتند تا موقعیت خود را در تیم ملی تثبیت کنند ، کم نیستند.یکی از این نفرات محمد حسن زاده است.این بازیکن شیرازی در رقابت های جهانی 2010 ترکیه تیم ملی را همراهی کرد اما چند دوره از تیم ملی خط خورد . حسن زاده در لیگ ملی و لیگ حرفه ای فصل پیش یکی از بهترین بازیکنان تیم دانشگاه آزاد بود و بازی های خوب او در رقابت های ویلیام جونز از جایگزین مطمئن برای اوشین ساهاکیان خبر می دهد.

کاردوست ؛ جایگزین حدادی

حدادی بودن در تیم ملی محال است همین طور جایگزین حدادی شدن هم کار ساده ای نیست. اصغر کاردوست بازیکن رشتی تیم ملی بسکتبال در سال هایی که نیمکت نشین حامد حدادی است وظیفه دشواری دارد. کاردوست با عبور از این سال ها و در کنار سنتر مطرح آسیا اینک به تجربه ای بالاتر رسیده است.قدرت بدنی این بازیکن در نبرد زیر حلقه ها نکته ای است که بائرمن به آن توجه دارد.کاردوست فضای خوبی برای بازیکنان پیرامونی ایجاد می کند و مهاجم خوبی نزدیک به سبد است.

حدادی ؛ بی رقیب در آسیا

حامد حدادی سرآمد سنترهای آسیایی است که هر چقدر حریفانی مانند چین ، ژو کی یا جیان لیان را برای جدال با او زیر سبد مسقر کنند یا فیلیپینی ها آندره بلچ را به میدان بفرستند باز این حدادی است که می تواند در تمامی جنگ ها پیروز شود. سنتر 218 سانتیمتری ایران قوت قلب تمامی یازده بازیکن ایران برابر رقباست. با داشتن حامد هم پرتاب راه دور آسانتر می شود و هم اینکه راحت تر می توان به سمت سبد حریفان رفت. ترس از حدادی تمامی بسکتبال آسیا را دربرگرفته است.

ارغوان ؛ همراه خوب

یکی از بازیکنانی که در چند فصل اخیر لیگ برتر بسکتبال باشگاههای ایران درخشید روزبه ارغوان است.او همچنین در این سال ها با اصغرکاردوست برای دومین نفر بعد از حامد حدادی در موقعیت پنج رقابت دارد.فصل گذشته تیم دانشگاه آزاد و روزبه ارغوان در لیگ ملی و لیگ حرفه ای درخشیدند که سهم ارغوان برای دانشگاه آزاد بیشتر از بازی های او در سال های گذشته بود.ارغوان در بسکتبال قهرمانی جهان نیز تیم ملی را همراهی کرده بود و حریفان خاطره خوبی از دفاع او ندارند!آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 شهریور 1394 01:52 ب.ظ

شانس دوباره با 18 تیم

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 25 شهریور 1394 01:43 ب.ظ  •   


فرهیختگان بسکتبال - رقابت های شانس دوباره به تیم های قاره ها یک شانس دیگر می دهد تا جزو سه تیم نهایی صعود کننده به المپیک باشند.

تاکنون نیجریه به عنوان قهرمان قاره سیاه به المپیک رسید اما آنگولا ، تونس و سنگال در بازی های شانس دوباره شرکت می کنند.در اقیانوسیه تیم استرالیا مستقیم وارد المپیک شد اما نیوزیلند در بازی های آینده یک بار دیگر شانس خود را امتحان می کند. بعد از معرفی تیم های اول و دوم اروپا ، 5 تیم از قاره سبز در رقابت های شانس دوباره حضور می یابند.

از قاره آمریکا ، ونزوئلا برای نخستین بار قهرمان شد و نام خود را به همراه آرژانتین در بین تیم های راه یافته به المپیک ثبت کرد. کانادا ، مکزیک و پورتوریکو در رقابت های شانس دوباره شرکت می کنند. تیم ملی آمریکا قهرمان جهان در 2014 و برزیل میزبان المپیک در رقابت های بسکتبال المپیک حاضراند.آسیا فقط یک سهمیه در المپیک دارد که قهرمانش این سهمیه را تعیین می کند اما سه تیم بعدی در رقابت های شانس دوباره به میدان می روند. تیم های شانس دوباره به همراه سه کشور میزبان که در مجموع هجده تیم می شوند  تکلیف سه تیم نهایی راه یافته  به المپیک ریو را مشخص می کنند.         آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 شهریور 1394 01:44 ب.ظ

امید ایران به تک سهمیه بسکتبال آسیا

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 25 شهریور 1394 01:41 ب.ظ  •   


تیم ملی بسکتبال با تجربه 3 دوره قهرمانی از 4 دوره اخیر جام ملت ها مدعی اصلی گرفتن سهمیه المپیک است


فرهیختگان بسکتبال - افشین رضاپور؛ مردان تاریخ ساز بسکتبال ایران در ادوار گذشته این بار به انتظار تاریخ سازی نسل جدید بسکتبال ایران نشسته اند تا یک بار دیگر نام ایران با قهرمانی در آسیا در عرصه رقابت های المپیک شنیده شود. ابوالفضل صلبی مرد به جا مانده از رقابت های بسکتبال المپیک 1948 یا مهندس کمال مشحون بزرگمرد بسکتبال ایران با مدال برنز بازی های آسیایی 1951 دهلی ، این روزها چشم انتظار افتخارات تاریخ جدید بسکتبال ایران با نسل نو و مردانی مانند ؛ کاپیتان صمد نیکخواه بهرامی ، مهدی کامرانی و حامد حدادی به اتفاق نفرات دیگر تیم ملی هستند.

ملی پوشان بسکتبال ایران بامداد شنبه تهران را به مقصد چانگشای چین میزبان رقابت های دوره بیست و هشتم ملت های آسیا ترک می کنند.چینی ها چهار سال پیش نیز زمانی که تیم ملی در ووهان به اردن باخت و با عنوان پنجمی به المپیک لندن نرسید ، میزبان صعود کننده به بازی های لندن بودند. آنها اردن قدرتمند در آن روزها را با اختلاف یک امتیاز در فینال شکست دادند از این رو با تکرار میزبانی یک بار دیگر در فکر پرواز به المپیک هستند.

در این رقابت ها چین به همراه ایران ، بخت های نخست قهرمانی و راهیابی به المپیک 2016 برزیل بشمار می آیند اما در این سال ها تیم های دیگر آسیایی خودشان را تقویت کرده اند هر چند هنوز بین بسکتبال ایران با این تیم ها فاصله دیده می شود اما در جام ملت های آسیا انتخابی المپیک نباید تیمی را دست کم گرفت.

فیلیپین نایب قهرمان دوره قبل جام ملت های آسیا در این دوره آندره بلچ را تبعه کرده است که سال پیش با نفرات فیلیپینی در رقابت های جهانی اسپانیا نمایش خیره کننده ای داشت.

کره جنوبی درگیر مسایل داخلی از جمله شرط بندی تعدادی از بازیکنان در لیگ باشگاهی این کشور است با این حال نباید از کنار نام کره جنوبی به راحتی عبور کرد به ویژه در دوره ای که آنها با عنوان قهرمان بازی های آسیایی اینچئون پا به میدان می گذارند.

لبنانی ها بعد از پایان تعلیق توسط فدراسیون جهانی بسکتبال با ایده های ماتیچ سرمربی اسبق تیم ایران به چین می آیند. فادی الخطیب ستاره پا به سن گذاشته لبنان از تیم ملی کناره گیری کرد اما تیم ناشناخته لبنان در این بازی ها  رقبای آسیایی را تا شروع رقابت ها در بیم و امید قرار می دهد.

تیم های چین تایپه ، ژاپن و قطر تلاش های جداگانه برای ترمیم ساختار تیم های خود دارند که معمولا یکی از راهکارهای آنها تابعیت دادن به بازیکنان غیرآسیایی است. با توجه به قدرت بسکتبال ایران در یک دهه و سه قهرمانی در چهار دوره گذشته جام ملت ها باید گفت مردان باتجربه و جوان تیم ملی همچنان به همراه چین، مدعیان درجه یک قهرمانی در جام بیست و هشتم هستند. تیم ایران آماده تر از تیمی که یک ماه پیش به تیم دوم چین باخت ، در اندیشه برتری برابر تمامی رقبای آسیایی و گرفتن بلیت ریودوژانیرو در چانگشاست. رقابت هایی که می تواند به طور مستقیم ایران را المپیکی کند زیرا شانس صعود ایران در بازی های شانس دوباره المپیک کم است.آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 شهریور 1394 01:43 ب.ظ

اگر علیرضا خمسه به جای الاغ با گوسفند به خندوانه می رفت

نویسنده : basketball basketball چهارشنبه 25 شهریور 1394 11:47 ق.ظ  •   

فرهیختگان بسکتبال – افشین رضاپور ؛ داشتم به این فکر می کردم اگر علیرضا خمسه به جای الاغ با گوسفند به خندوانه می رفت چه اتفاقی می افتد و اصلا چه بازخوردی در ورزش ها بویژه از نوع توپ و سبدی داشت. با احترام به الاغ ، گوسفند فایده اش از الاغ بیشتر است .

این حیوان را برای استفاده از پشم، شیر ، پوست و گوشتش اهلی کرده، به صورت گله‌های بزرگ نگهداری می‌کنند. برخی نژادهای گوسفند نر دارای شاخ مورب و حلقوی و پیچ دار هستند که حتما روی دیوار خانه های اشرافی بالای شومینه به منظور تزیین و در کنار شکارچی یا بزرگ خانواده با سبیل های آنچنانی  چنین تصویری دیده اید.

اگر علیرضاخمسه به جای الاغ با گوسفند به خندوانه می رفت قصه اش برای طرفداران بسکتبالی این برنامه ملموس تر بود زیرا در این سال ها از گوسفند بیشتر از حیوانات دیگر مانند الاغ شنیده شده است.

از فواید دیگر گوسفند اینکه دیدن خواب گوسفند نیکوست.دیدن خواب انواع و اقسام گوسفند تعابیر خاص خودش را دارد.

محمدبن سیرین از نامدارترین خوابگزاران مسلمان  می گوید: دیدن گوسفند درخواب ، دلیل غنیمت است. اگر بیند که گوسفند می چرانید، دلیل که بر قومی مهتری یابد. اگر دید که گوسفند بسیار داشت و دانست که ملک اوست، دلیل است که نعمت بسیار حاصل کند. اگر بیند که گوشت گوسفند پخته می خورد، دلیل که به قدر آن غنیمت یابد. اگر بیند که گوسفند بکشت، دلیل که بر دشمن ظفر یابد و مال او را بخورد.

در بسکتبال ایران خیلی ها گوسفند ندارند. از شانس بد آنها خیلی سال هم است اصلا گوسفند به خواب شان نمی رود.

اگر دیدی گوسفندی بر درختی تکیه داده

بدان فربه شده است و تا خرخره خورده

گوسفند در آغل باشد یا در خواب بیاید گوسفند است. بعضی از مربیان بسکتبال سالهاست گوسفند در خواب شان نرفت و نبود و نیست. یک عده از مربیان هر دوره با خواب گوسفند بیدار می شوند. یک عده دیگر از مربیان به عشق گوسفند می خوابند.  خوابگزاران عهد جدید می گویند: یک بار که یکی از مربیان خواب گوسفند دید فردا برای مذاکره فراخوانده شد. برای آنکه کسی این مربی را نبیند در ساعت های انتهایی شب با او در تالار بسکتبال آزادی قرار گذاشتند و از آن شب به بعد هر شب خواب گوسفند دید.

معمولا گوسفندها مسیر آغل تا آزادی را گم نمی کنند. این نزدیکی ها جایی هست که گوسفند مرده یا لاغر به خود دیده تا انواع  نژاد های  دیگر با پشم خیلی ظریف ، با پشم نسبتا ظریف ، نژادهای پشم دراز، نژادهای پشم تلاقی بافته ، نژادهای پشم قالی و نژاد پوستی. امتیاز دیگر این حیوان در این است که گوسفند مرده را هم بفرستی آشپزخانه کلی آدم گشنه را با خورشت قیمه و قورمه سبزی و کباب راسته سیر می کند.

اگر خمسه به جای الاغ به برنامه خندوانه گوسفند می برد ، مسابقه خنداننده برتر، مبارک تر و نیکو تر می شد. شاید بعد از پیروزی در این مرحله می خواهد با گوسفند وارد مرحله بعدی شود . شاید اصلا نخواست پا توی کفش بزرگان کند . شاید این بار الاغ بتواند به جای گوسفند جواب بدهد و رای جمع کند.آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 شهریور 1394 12:39 ب.ظ


تعداد کل صفحات ( 2 ) 1 2
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات