مشکل بسکتبال کیست؟/ گره ای به نام" رئیس"

نویسنده : basketball basketball دوشنبه 16 آذر 1394 03:58 ب.ظ  •   

رئیس فدراسیون بسکتبال دوباره همان حرف های 10 سال پیش را تکرار کردحرف هایی که همه می دانیم مشکلاتی که همه به آن واقفیم اما در طی این سالها هیچ راهکار و برنامه ای برای حل آنها ارائه نشده است .

 مدت ها بود حرف های مشحون را درباره مشکلات بسکتبال نشنیده و نخوانده بودیم حرف هایی که در یک دهه، بیشتر آنها را شنیدیم و دیگر خوب می دانیم رئیس در برابر هر سئوال چه جوابی خواهد داد. بعد از مدتها مصاحبه ای تفصیلی از رئیس منتشر شد که نه سئوال ها برای ما آنچنان تازگی داشت و نه جواب ها!

 

مشکلات و ضعف هایی که همه به آن واقفیم

 همه دیگر مشکلات بسکتبال را می دانیم. دیگر لازم نیست که رئیس بگوید سالن بسکتبال نداریم، دیگر لازم نیست از ضعف در گرفتن میزبانی ها بگوئیم، دیگر خوب می دانیم اگر ایران تقاضای میزبانی نمی دهد بخاطر نداشتن سالن است سالنی که آنقدر درباره آن صحبت و بازتاب داده شده است که دیگر رئیس می گوید کار حتی از التماس هم گذشته است! او می گوید" این مسئله دیگر بر عهده فدراسیون بسکتبال نیست و متعلق به نظام جمهوری اسلامی است. وقتی یک فدراسیون دارای یک سالن استاندارد دارای شرایط بین المللی نیست طبیعی است که در اجرای برنامه های خود دچار مشکل می شود."

 

باز هم سالن نداریم

همه خوب می دانیم سالن نداریم و در حال حاضر تنها سالن آبرومندی که در کشور وجود دارد سالن 12 هزار نفری آزادی است سالنی که بقیه فدراسیون ها توانایی بهره بردن از آن را دارند اما بسکتبال ندارد! چرایی نداشتنش را همین که خانواده بسکتبال می دانند کافی است!

 

باز هم حامی مالی نداریم

نداشتن حامی مالی یکی از مشکلات اساسی بسکتبال در سال های اخیر بوده است که بازهم رئیس دلیل این مشکل را به تلویزیون و پخش نشدن مسابقات بسکتبال ربط می دهد و زمانیکه گفته می شود دیگر فدراسیون ها هم همین شرایط را دارند اما توانسته اند حامی مالی پیدا کنند و چرا بسکتبال در این امر ناتوان است؟ آقای رئیس این بار جوابی متفاوت می دهد و می گوید:" شاید مشکل کار، من هستم. من شرایط بسیاری از مسئولین فدراسیون های دیگر را ندارم. این حامیان مالی که در فدراسیون های دیگر کار می کنند، دلشان برای ورزش ایران سوخته است؟ هنوز عده ای من و بسکتبال را از جنس خودشان نمی دانند و این ورزش را یک رشته غربی قلمداد می کنند. با این شرایط من چه کار کنم؟ بارها التماس و تقاضا کرده ام و همه جور تلاش به کار برده ام اما همانطور که به یک حامی مالی دستور می دهند که 27 میلیارد تومان به یک ورزش بدهد، می توانند به یک شرکت دیگر هم بگویند 15 میلیارد تومان در بسکتبال سرمایه گذاری کند."

 

منظور مشحون چیست؟

مشحون از کدام حامیان مالی حرف می زند که نه از سر دلسوزی بلکه از روی دستور به رشته ای ورود و سرمایه گذاری کرده است؟ منظور او چیست؟

مشحون گویا بعد از سال ها گره بسکتبال را پیدا کرده است و اعتقاد دارد که تفاوت بسکتبال با رشته های دیگر داشتن یک مشکل و آن هم 'رئیسش' است وگرنه بسکتبال هیچ مشکل دیگری ندارد. برای حل این مشکل هم باید رئیس را بردارند و یک فرد دیگر را بگذارند تا همه چیز حل شود. بسکتبال چه چیزی کم دارد که نمی تواند حامی مالی داشته باشد؟ آیا بسکتبال با این جذابیت، قابل قیاس با برخی از دیگر رشته هاست؟

 

چرا رئیس گره بسکتبال را باز نمی کند؟

مشحون در حالی این حرف ها را مطرح می کند که مشخص نیست آیا این اعتقاد قلبی اوست و یا اینکه از سر طعنه حرف می زند. اگر واقعا به این نقطه رسیده که تنها مشکل بسکتبال رئیس آن است پس چرا کنار نمی رود؟ او که همیشه می گوید خود را مدیون بسکتبال می داند و برای خدمت به این رشته آمده و هر کاری بتواند برای بهتر شدن اوضاع بسکتبال می کند اگر واقعا مدیون بسکتبال است و الان گره بسکتبال را پیدا کرده چرا آن را باز نمی کند؟

 

تعطیلی لیگ بر چه اساس و با کدام کار کارشناسی؟

آقای رئیس این بار اظهار نظر جالبی می کند و آنهم تعطیلی لیگ برتر است. یکی از مشکلات مشحون در طی این سالها برگزاری لیگ برتر بوده اگرچه هر ساله شاهد برگزار شدن این رقابت ها بودیم اما هر سال هم تغییر و تحولاتی اساسی داشته ایم و هنوز به یک ثبات نرسیدیم این در حالی است که بیش از یک دهه ریاست فدراسیون هنوز برگزاری لیگ برتر دستخوش تغییرات می شود. تغییرات از یک طرف و انصراف تیم ها از طرف دیگر از جمله معضلاتی است که مشحون در دوره ریاستش آنها را تجربه کرده است. او این بار خیال خود را راحت می کند و حرف از تعطیلی لیگ می زند!

او می گوید:" تا زمانی که من افتخار ریاست فدراسیون بسکتبال را دارم، بازیکن ملی متعلق به فدراسیون است نه باشگاه. وقتی تیم ملی بازی دارد، دیگر بازیکنان نمی توانند در باشگاه حضور داشته باشند. اگر باشگاه ها نیز جلوی این کار را بگیرند لیگ را تعطیل می کنیم. مسلم است که حاضریم لیگ را تعطیل کنیم زیرا تیم ملی و اهتزاز پرچم کشور برایمان مهمتر است. اگر باشگاه ها بگویند که ما نمی توانیم به تیم ملی بازیکن بدهیم، بازیکن در تیم ملی مصدوم می شود، ما مسابقه داریم، ما فلان مقدار هزینه کرده ایم و باید مسابقات اینگونه برگزار شود و اما و اگر و شاید و باید را بچینند به معنای این است که نمی خواهند به تیم ملی بازیکن بدهند. در این شرایط لیگ را تعطیل می کنند."

 

تبعات تعطیلی لیگ چه خواهد بود؟

مگر می شود؟ بعد از این همه سال برگزاری لیگ حالا برگردیم سر خانه اول! این صحبت های مشحون برچه اساسی مطرح می شود؟ چه بررسی صورت گرفته که به همین راحتی از تعطیلی لیگ سخن می گوید؟ می دانید تعطیلی لیگ چه تبعاتی به دنبال خواهد داشت؟ بازیکنان در کجا برای تیم ملی پرورش می یابند؟ بازیکنان کجا از نظر مالی تغذیه می شوند؟ انگیزه رسیدن به تیم ملی از کجا در بین بازیکنان به وجود می آید؟ آیا درست است به همین راحتی درباره موضوعی به این حساسی صحبت شود بدون اینکه کارشناسی شود؟

فدراسیون والیبال برای تغییر سرمربی خود چند کارگروه تشکیل داد چقدر بحث و گفت و گو شد تا در نهایت تصمیم به تغییر کواچ گرفته شد حالا در بسکتبال بدون بررسی از تعطیلی لیگ صحبت می شود!

 

کدام تیم بخاطر ناکامی از بسکتبال کنار کشیده است؟

یکی دیگر از مشکلاتی که همیشه در طی این سالها با آن مواجه بوده ایم انصراف تیم های مطرح از بسکتبال بوده است. زمانی یک تیم از نظر مالی مشکل دارد یا تیمی بدون ریشه است کنار رفتن آنها نمی تواند آزار دهنده باشد اما در بسکتبال عکس این اتفاق می افتد و هر ساله تیم های خوب و با ریشه از لیگ کنار می کشند و جالب است که رئیس می گوید:" همه تیم هایی که به بسکتبال می آیند به دنبال قهرمانی هستند. آیا من باید برای این تیم ها پرتاب کنم تا قهرمان شوند؟ هر تیمی که از بسکتبال رفته، خودش بعد از ناکامی در کسب افتخار رفته است."

آقای مشحون آیا مهرام بخاطر ناکامی در افتخار از بسکتبال کنار کشید؟ تیمی که انواع و اقسام قهرمانی ها را داشت. پیکان بخاطر ناکامی کنار کشید؟ تیمی که باشگاه مادر بسیاری از بازیکنان ملی پوش بسکتبال بود. ذوب آهن بخاطر ناکامی کنار کشید؟ تیمی که ریشه در بسکتبال داشت و هنوز هم تیم ملی از بازیکنان آن تغذیه می شود. صنام چطور؟ صباباتری چطور؟ بیم چطور؟ ایران نارا و... آیا این همه تیمی که از بسکتبال کنار رفتند بخاطر ناکامی بوده است؟ اگر یک سوم همین تیم ها را در بسکتبال نگه می داشتیم مطمئنا لیگ بسکتبال بسیار دیدنی تر از اینی می شد که امروز شاهد آن هستیم. بانک سامان در بسکتبال تیم می دهد اما خیلی زود کنار می کشد و اسپانسر والیبال می شود. مهرام با آن همه افتخار از بسکتبال کنار می رود و به دنبال تیم داری در والیبال است. پیکان از بسکتبال کنار می کشد اما تیم والیبال خود را هر سال قوی تر می کند. کاله حاضر نیست از دسته یک به لیگ برتر بسکتبال بیاید اما در والیبال تیم قدرتمندی را راهی رقابت ها می کند. این ها مطمئنا دلیل دارد و بی دلیل نمی شود که از یک رشته روی برگردانده و به رشته دیگر روی آورده شود!

 

بسکتبال راهکار و برنامه ندارد

جالب است مشحون می گوید:"همیشه از کمبودها صحبت می شود. ایران کشور ثروتمندی است اما مشکل اصلی نداشتن راهکار است و متاسفانه وقتی کاروان ورزشی از المپیک باز می گردد همه چیز کاملا به فراموشی سپرده می شود و تا یکسال مانده تا المپیک بعدی هیچ خبری از برنامه ها و آماده سازی تیم ها برای حضور در مهم ترین رویداد جهان وجود ندارد .باید واقعیت ها را قبول کنیم و بپذیریم که کمبودهایی داریم اما همه مشکلات ما نداشتن اعتبار و پول نیست بلکه نداشتن برنامه مهم ترین مشکل ورزش کشور است و باور کنیم اگر برنامه خوبی داشته باشیم اعتبار آن نیز تامین خواهد شد. اگر رییس جمهوری کاری مشابه آنچه برای فوتسال زنان انجام دادند برای کاروان ورزشی المپیک انجام دهند با اطمینان می گویم که کاروان ورزشی ایران می تواند عملکردی در حد نتایج المپیک لندن داشته باشد."

مشکل و راهکاری که رئیس برای کل ورزش ارائه می دهد دقیقا همان چیزی است که خود بسکتبال به آن نیاز دارد. رئیسی که سالهاست در حال ناله است و دیگر از التماس کردن خسته شده، خودش جواب خودش را می دهد. مشکل اصلی بسکتبال نداشتن سالن نیست، مشکل اصلی بسکتبال پول و کمبود بودجه نیست بلکه در این سال ها راهکار مناسبی برای حل مشکلات وجود نداشته است. برنامه اصولی و درستی برای جهانی شدن و قهرمان آسیا ماندن وجود نداشته و به جایی می رسیم که تیمی همچون چین و یا حتی فیلیپین از ایران جلو می زنند و به راحتی قهرمان آسیا و المپیکی می شوند.

پول مهم است، سالن مهم است اما دلیل اصلی عقب ماندن یا شاید بهتر است بگوئیم درجازدن بسکتبال ایران نیست، دلیل چیز دیگری است و باید در جای دیگری آن را جست...

سعیده فتحیآخرین ویرایش: دوشنبه 16 آذر 1394 04:02 ب.ظ

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات