فرار رو به جلوهای همیشگی در بسکتبال

نویسنده : basketball basketball یکشنبه 1 آذر 1394 01:10 ب.ظ  •   

 ایران درخواست میزبانی داد اما فدراسیون جهانی بسکتبال با اعلام چند کشوری که درخواست میزبانی دادند حلقه کشورهای درخواست کننده میزبانی رقابت های گزینشی المپیک را کم کرد . اکنون ایران از دایره پیشنهاد کنندگان میزبانی خارج شده است.

از ابتدا هم مشخص بود برای فدراسیونی که در 13 سال گذشته مهمترین میزبانی آن امیدهای آسیا بود نباید بختی برای میزبانی انتخابی المپیک قائل شد اما فدراسیون در روزهایی که تیم ملی در بازی های قهرمانی آسیا از صعود به المپیک ناکام ماند و انتقادها از شرایط نامشخص سرمربی تیم ملی بالا گرفت ، با مطرح کردن درخواست میزبانی یکی از مهمترین رویدادهای بسکتبال دنیا فراری رو به جلو کرد تا از بار انتقادها کم کند.

آنچه امروز هم درباره "بار فنی " لیگ برتر بسکتبال می شویم بی ارتباط با فرار رو به جلوی دیگر این فدراسیون نیست.

فدراسیون و هر فرد دیگر موافق "بار فنی " لیگ برتر باید معیارهای یک لیگ با "بار فنی" را تعریف کنند.

آیا برای نشان دادن "بار فنی؛ فقط باید منتظر سوت پایان مسابقه بود و چنانچه نتیجه نزدیک تمام شد باید گفت مسابقه بین دو تیم "بار فنی " داشت؟ آیا بار هیجانی که پیش از این با دعوت از دهها تن در همایش برنامه محوری فدراسیون دیدیم این بار در دل لیگ برتر و رقابت هایی که برگزار می شود ، رخنه کرده است؟

آیا نتیجه فقط معیار تعیین کیفیت بازی است؟ مدیریت منابع انسانی و کیفیت بخشی به آن چه معنایی دارد ؟ نوع بازی تیم ها و بازیکنان که بسیاری در اجرای مهارت های گروهی و فردی مشکل دارند چطور؟ بازی هایی که بین 45 تا 55 امتیاز تمام شده اند بیانگر چه سطحی از "بار فنی " بسکتبال هستند؟

استانداردهای لیگ

لیگ در تمام دنیا استانداردهای واحد دارد اما ممکن است بنا بر شرایط حاکم بر کشورها اختلافات ناچیزی در حزییات داشته باشد. لیگ بسکتبال در ایران تابع بسیاری از استانداردهای جهانی نیست  که البته این امر همه ورزش ایران را در بر می گیرد . در لیگ جین که در چند فصل اخیر توسعه یافته است رشد سرمایه گذاری بی نظیر بوده تا جایی که تولید کننده البسه لیائونینگ کلیت لیگ را حمایت می کند و هر تیمی صاحبان سرمایه و حامیان مالی خاص به خود دارد.

صرف نظر از مبنای اقتصادی لیگ چین ، باید به بار فنی این لیگ اشاره کرد.

متاسفانه تا زمانی که نگاه تجاری سازی ، حرفه ای شدن و نگاه تخصصی بویژه از سوی رسانه ها به بحث لیگ نداشته باشیم هر سال دریغ از پارسال لیگ ایران با تغییرات شکلی آن به مصیبتی بزرگ تر تبدیل می شود.

تعداد مربیان باتحربه در لیگ برتر ، فقدان ستاره ها، بازیکنان خارجی خوب ، شیوه تیمداری صاحبان سرمایه ، داوری ها و ...همه را باید برای داشتن لیگ استاندارد بازنگری کرد.آخرین ویرایش: یکشنبه 1 آذر 1394 01:15 ب.ظ

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات