ساختارسازی مشحون چند شبه است ؟ / خوش استقبال و بد بدرقه ترین رییس فدراسیون

نویسنده : basketball basketball پنجشنبه 14 آبان 1394 11:29 ق.ظ  •   

افشین رضاپور / درک بائرمن سرمربی تیم ملی بسکتبال باقی ماند. او هفتمین سرمربی تیم ملی بسکتبال در دوره ریاست 14 ساله محمود مشحون است.فدراسیونی که می توان گفت به طور میانگین هر دو سال یک بار سرمربی تیم ملی را تغییر داده است و هر دوره با مربیان تازه وارد به شیوه قبلی برخورد کرده است. ستایش یکسویه از مربیانی که می آیند و اتهام زدن در موقع رفتن از بسکتبال ایران به همین مربیان ، شیوه رفتاری محمود مشحون است که برای آنهایی که رییس فدراسیون بسکتبال را خوب می شناسند این گونه رفتار عادی شده است.   

 مشحون که خرداد ماه امسال از طرف مجمع برای دوره چهار ساله چهارم انتخاب شد شعارش را در بکارگیری از مربیانی ایرانی در تیم ملی بسکتبال بنا نهاد . کاری که در 13 سال گذشته با حضور او در راس فدراسیون هرگز اتفاق نیفتاده بود.

 موضوع استفاده از مربیان ایرانی نخستین بار در خرداد 1392 مطرح شد.زمانی که مهران شاهین طبع به عنوان یکی از منتقدان سرسخت مشحون با نظر مهمد بچیروویچ سرمربی وقت تیم ملی و وساطت اطرافیان به تیم ملی آمد. مشحون همان روزها در پاسخ به این پرسش که شاهین‌طبع جانشین بچیروویچ، خواهد بود یا خیر، گفت: نظر ما این است و اصلا او برای همین منظور آمده است. حضور او می‌تواند به بسکتبال ایران کمک کند، چون مربی با دانشی است. این مربی علاقه زیادی دارد که به تیم ملی کمک کند و توانایی‌اش را هم دارد.

 مشحون در پاسخ به این پرسش که بچیروویچ گفته است شاهین‌طبع بهترین مربی ایران است، آیا نظر شما هم همین است، یا خیر، گفت: از نظر ما هم واقعاً بهترین است. البته شاید در گذشته اختلاف نظرهایی داشتیم، اما انسان‌ها جایزالخطا هستند. مهم این است که این اشتباهات عمدی نباشد.


مشحون بعد از انتخابات خرداد امسال نیز دوباره موضوع استفاده از مربی ایرانی را پیش کشید . او گفته بود : من قصد به خدمت گرفتن مربی خارجی ندارم و اگر وزارت ورزش صلاح بداند از یک مربی ایرانی در راس تیم ملی استفاده خواهیم کرد.

 این اظهارات مشحون در روزهای بعد با نزدیک شدن به زمان رقابت های قهرمانی آسیا رنگ باخت و او با انتخاب درک بائرمن دوباره بسوی مربیان خارجی رفت. ناکامی تیم ملی بسکتبال در گرفتن سهیمه المپیک از رقابت های چین ، علامت سئوال بزرگی برای ادامه همکاری فدراسیون مشحون با بائرمن به جا گذاشت اما بعد از بازی ها موضع فدراسیون در قبال بائرمن تغییر نکرد. او بدون اشاره به مواضع قبلی خود درباره حضور مربی ایرانی در راس تیم ملی ، این بار یکطرفه از بائرمن و مربیگری این مربی آلمانی در تیم ملی آن هم به مدت چهار سال حمایت کرد.

مربیان خارجی، دردانه های مشحون 

ورود مربیان خارجی به بسکتبال ایران با ادبیات مشابهی از سوی رییس فدراسیون همراه بوده و مشحون طی این سال ها حرف تازه ای برای هواداران این ورزش جهت معرفی مربیان خارجی نداشته است.

او خرداد سال 91 زمانی که بچیروویچ تمرینات تیم ملی بسکتبال را آغاز کرده بود به خبرگزاری فارس، درباره آغاز اردوی  تیم ملی بزرگسالان برای حضور در غرب آسیا گفت: "باید بگویم که نحوه تمرینات، برخورد و برنامه بچیروویچ به طور کلی با سرمربیان گذشته تفاوت دارد. نظم و انضباط در تمرینات او حرف اول را می‌زند و با هیچ کس حتی خود من شوخی ندارد. تاکنون مربیان زیادی هدایت تیم ملی را از بوسنیاک، ترومن و اونیکا تا ماتیچ بر عهده داشته‌اند، اما هیچ کدام نظم انضباط و برنامه‌های تاکتیکی بچیروویچ را نداشتند. بازیکنان هم وقتی رفتار و برخورد او را می‌بینند انگیزه بسیار بالایی پیدا می‌کنند تا در تمرینات تلاش زیادی را انجام دهند".

 با سپری شدن سه سال از همان گفته های قبلی مشحون ، وی به پرسش خبرنگار خبرگزاری برنا درباره درک بائرمن سرمربی کنونی تیم ملی این گونه پاسخ داد:" آقای بائرمن تفاوت فاحشی با آن ها (مربیان خارجی قبلی تیم ملی ) دارد. ایشان چه از لحاظ دیسیپلین، چه از لحاظ تکنیکی و تاکتیکی و چه از لحاظ روانشناسی در درجه بالایی قرار دارد و انسان کاملی به حساب می آید. مهمترین خصیصه آقای بائرمن این است که همه بازیکنان را به یک چشم می بیند. از طرفی فدراسیون بسکتبال هم سعی کرده کوچکترین کمبودی برای او باقی نگذارد و همه چیز را مهیا کند و خدا را شکر تاکنون همه چیز خوب پیش رفته است".

 مشحون شهریور 1388 نیز همزمان با روزهای تمدید قرارداد با واسلین ماتیچ سرمربی اسبق تیم ملی بسکتبال گفته بود: "بازیکنان تیم ملی ایران علاقه خاصی به سرمربی خود دارند و فدراسیون بسکتبال نیز به دنبال تمدید قرارداد این مربی است. ماتیچ به فرهنگ ما نزدیک است و داشتن یک مربی با این مشخصات می‌تواند بیش از پیش به بسکتبال ایران کمک کند... شرایط حفظ قهرمانی بسیار دشوار است که خوشبختانه این مربی(ماتیچ) توانست ایران را قهرمان آسیا و به جام جهانی برود و در بازی‌های آسیایی گوانگجو نیز با نصف ترکیبش سوم شود".

 نحوه قرارداد مربیان خارجی نیز در فدراسیون مشحون یک روال مشخص و تکراری دارد که در این سال ها بارها اتفاق افتاده است.

 مشحون درباره ماتیچ گفته بود : "قرار بود ما قرارداد واسلین ماتیچ را برای مدت 14 ماه تمدید كنیم كه وی با این موضوع مخالفت كرد و از آنجا كه وی علاقه به همكاری با تیم ایران دارد خواستار تمدید آن به مدت 2 سال شد كه ما نیز با این موضوع موافقت كردیم".

مشحون درباره نحوه و زمان بستن قرارداد بائرمن نیز بعد از گذشت حدود هفت سال از قرارداد ماتیچ گفت :" ابتدا پیشنهاد قرارداد دوساله مطرح شد اما با ادامه مذاکرات تصمیم گرفتیم او(بائرمن ) زمان بیشتری در اختیار داشته باشد چرا که تغییر ساختار زمان‌بر است و در کوتاه مدت نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. بر همین اساس قرارداد چهار ساله امضا شد.

 این هم از نکات جالب فدراسیون مشحون است که در هنگام نشست با سرمربی به فکر ساختارسازی و تمدید زمان قرارداد از دو سال به چهار سال می افتد آن هم به فاصله پنچ ماه که محمود مشحون قصد داشت در آغاز دوره چهارم ریاستش در فدراسیون از مربی ایرانی استفاده کند!

 بی ارزش بودن مسائل مالی !

مشحون درباره بدهی فدراسیون به بائرمن هم گفت و اینکه بائرمن به قدری بسکتبال ایران را دوست دارد که اصلا صحبتی درباره طلبش نمی کند. درست مانند بهمن 1390 که این حرف ها را درباره بچیروویچ زده بود:" قرارداد مالی بچیروویچ هنوز امضا نشده ... ما قرارداد قطعی را با این مربی امضا کرده ایم، اما هنوز درباره مبلغ قرارداد به توافق نهایی نرسیده ایم". همان زمان وقتی خبرنگار از مشحون می پرسد :مگر می شود با یک مربی قرارداد بست، بدون اینکه در مورد مبلغ به توافق رسیده باشید؟ او در پاسخ می گوید : چرا نمی شود؟ من خودم با آقای بچیروویچ به کمیته ملی المپیک رفتم و قرارداد نهایی را همان جا امضا کردیم. قرار است وقتی ایشان به ایران برگشت در مورد رقم قرارداد هم توافق کنیم".

پایان غم انگیز با اتهام زنی 

 قصه مربیان خارجی بسکتبال در هنگام پایان کار در بسکتبال ایران هم شنیدنی است. محمود مشحون بعد از حمایت های یک جانبه از این مربیان در زمان ورود و کار در بسکتبال ایران ، در پایان به یک باره اتهام هایی را به آنها وارد می کند که از این بایت خوش استقبال و بدبدرقه ترین رییس فدراسیون ایران بشمار می آید.

 او در پایان  جام ملت‌های آسیا در سال 2011  که تیم ملی با ماتیچ نتیجه نگرفته بود گفت : واقعا تیم خوبی داشتیم و حق مسلم ما قهرمانی بود اما مافیای بسکتبال آسیا باعث شد تا ما نتوانیم به قهرمانی برسیم.در مسابقات قهرمانی آسیا ماتیچ سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران، به عمد علیه تیم ملی کار کرد تا تیم نتیجه نگیرد.

 مشحون 29 بهمن 1391 نیز در گفت و گو با ایسنا از تبحرش در "رد کردن " مربیان خارجی صحبت کرد و گفته بود : "تصور نمی‌کردم (فدراسیون جهانی و مافیای ماتیچ )چنین بلایی سر ما بیاورند. سر ما را بریدند. ترومن را چطور رد کردم؟ آب از آب تکان نخورد. هنوز که هنوز است می‌گوید این تیم من است. مثبت حرکت نمی‌کند اما منفی هم نیست".


ولایمیر بوسنیاک همان کسی که تیم بسکتبال امید ایران را در تهران قهرمان آسیا کرده بود  با سلام و صلوات وارد بسکتبال ایران شد اما رفتن این مربی یک  تراژدی بود.

بامداد یک روز چهارشنبه در حالی که همه اعضای تیم ملی خود را آماده بازگشت از اردوی ترکیه به کشور می کردند از سرمربی صرب تیم ملی خبری نبود. وی سه یادداشت برای مسئولان تیم نوشت که یکی از آنها معرفی دوازده بازیکن تیم ملی بود. در یادداشت های دیگر توضیحاتی از چگونگی بازی های تیم ملی در قطر به مدیر تیم های ملی داده شد.

ولادیمیر بوسنیاک نزدیک به دو سال هدایت تیم ملی بسکتبال را بر عهده داشت. وی در سفر تدارکاتی تیم ملی به ترکیه از طریق صربستان و مونته نگرو به استانبول رفت.تیم ملی بسکتبال در غیاب این مربی صرب با محمد مهدی ایزد پناه و مهران حاتمی در رقابتهای 2005 ملت های آسیا شرکت کرد.

محمود مشحون در همان روزها گفت: ولادیمیر بوسنیاك سرمربی اهل صربستان و مونته نگرو تیم ملی بسكتبال در حساس‌ترین زمان، این تیم را ترك و ضربه سختی به بسكتبال ایران واردکرد. این مربی درحالی تیم ملی را رها كرد كه تا پایان قراردادش چند ماهی باقی مانده بود. بوسنیاك علاوه بر دریافت حقوق خود تا پایان قراردادش مبلغ ‪ پنج هزار دلار نیز بیشتر از فدراسیون گرفته بود و بی‌خبر و بدون هماهنگی با مسوولان فدراسیون از تركیه به كشورش بازگشت.

 مشحون بعد از آن تعاریف ستایش آمیز در زمان بستن قرارداد با مربیان صرب این را هم گفت که دیگر هرگز به سراغ مربیان صرب نمی رود.

چگونه به بائرمن اعتماد کنیم؟

بعد از اتفاقاتی که از آن ها نوشتیم دوباره این پرسش مطرح می شود سرنوشت بائرمن در فدراسیون مشحون چگونه است ؟ فدراسیونی که مسئولیت ناکامی های بسکتبال را بر عهده نمی گیرد و هر دوره توپ را به زمین مربیانی انداخته که خود زمانی طرفدار سینه چاک آنها بوده است.

مشحون مانند امروز که مسئولیت تیم های پایه ای و یه اصطلاح ساختارسازی بسکتبال را به بائرمن به مدت چهار سال محول کرده است ، این قبیل مسئولیت ها را در قرارداد مربیان خارجی قبلی هم گنجانده بود با این تفاوت که پشت ویترین قهرمانی های آن روزهای بسکتبال هنوز نشانه های حیات بسکتبال دیده می شد اما امروز بسکتبال در بسیاری از سطوح حیات ندارد.

اکنون چگونه باید کلی گویی ها در زمینه ساختارسازی بسکتبال را باور کرد وقتی همین سیستم 14 سال در بسکتبال حاکم بوده اما امروز می خواهد دوباره از نقطه صفر شروع کند؟ 

 

.

 

 آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 آبان 1394 12:05 ب.ظ

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic